Rusia drejt ligjit të ri, pedofilët do të dënohen me burgim të përjetshëm në Arktik

0

Pasi një pesëvjeçare u përdhunua dhe u vra në Rusi, vendi do të ashpërsojë ligjet për përdhunimin e fëmijëve këtë muaj, me pedofilë të përsëritur që do të përballen me jetën në burgje të ashpra polare.

Sipas Trenz, kryetari i parlamentit të vendit, Vyacheslav Volodin tha se përbindëshat që abuzojnë seksualisht me fëmijët do të vuajnë dënimin e tyre në kolonitë penale të punës së rëndë në Arktik, ku mund të detyrohen të punojnë në minierat e Siberisë. Ai mbështeti masa edhe më të ashpra, të tilla si dërgimi i të gjithë pedofilëve në rajonet polare për të vuajtur dënimet e tyre.

“Le të bëjmë gjithçka që mundemi që ligji i dënimit të përjetshëm të pedofilëve të miratohet në janar. Ata që shpallen fajtorë për krime të tilla duhet të dënohen me jetë në kushtet më të rënda të mundshme, si në veriun e largët të Rusisë ose në miniera. Ata nuk mund të quhen njerëz“, tha ai.

Pas një rasti të tmerrshëm këtë javë ku një vajzë pesëvjeçare u rrëmbye nga një pedofil dhe e dashura e tij, më pas u përdhunua dhe u godit me thikë për vdekje, legjislacioni i ri po miratohet. Veronika Nikolayeva u rrëmbye dhe u keqtrajtua teksa luante pranë vendit të punës së nënës së saj në Kostroma. Abuzimi i saj, sipas kryetarit të parlamentit Vyacheslav Volodin sjell nevojën për ligje më të rrepta. Etiketat elektronike duhet të vishen nga të gjithë sulmuesit seksualë që lirohen nga burgu, sipas tij.

Sipas komisioneres së Putinit për të drejtat e fëmijëve, Maria Lvova-Belovа, sulmet seksuale ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve janë rritur me 79% në tetë vitet e fundit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu