‘Shikoni nga çfarë familje vjen’/Nëna e 15-vjeçarit që u dhunua nga policia padit Ardi Veliun, kërkon dëmshpërblim

0

Zaida Çobo, nëna e 15 vjeçarit që u dhunua disa javë më parë nga policia, ka paditur drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

TIRANË- Zaida Çobo, nëna e 15 vjeçarit që u dhunua disa javë më parë nga policia, ka paditur drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu. Burime për Report Tv bëjnë me dije se Çobo kërkon dëmshpërblim prej 1 mln lekë, me pretendimin se është cënuar imazhi i saj.

“Detyrimin e palës së paditur për të shpërblyer dëmi jo pasuror të shkaktuar paditëses nga cenimi i nderit dhe dinjitetit dhe publikimi i të dhënave personale në masën 1.000.000 (1 mln lekë)”, shkruhet në padi.

E gjitha ndodhi pas publikimit të videos nga Veliu në Komisionin e Sigurisë të një videoje ku Zaida Çobo ishte me pistoletë, duke thënë “shikoni nga ca familje vjen fëmija”, por sipas nënës së 15-vjeçarit ishte pjesë e shkëputur nga një film ku ajo kishte luajtur. Ky veprim solli edhe reagim nga opozita, të cilët i kërkuan edhe të dorëhiqet.

Për shkak të reagimeve të shumta që solli publikimi i kësaj videoje, Veliu kërkoi ndjesë publike, por tha se nuk ka shprehur mirë atë që kishte për të thënë dhe se fjala e tij është nxjerrë nga konteksti. Edhe kryeministri Edi Rama e quajti gabim. Ai shtoi se Veliu gaboi në rastin e nxjerrjes së videos me armë të nënës së 15-vjeçarit që u rrah nga policia pse theu karantinën, por përballë akuzave të opozitës dhe kërkesës për ta shkarkuar, zgjedh drejtorin e policisë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu