- Advertisement -spot_img

TAG

Kanali i Suezit

Pronarët refuzojnë të paguajnë dëmet, konfiskohet zyrtarisht anija që bllokoi Kanalin e Suezit

Autoritetet egjiptiane kanë konfiskuar një anije mallrash masive që bllokoi Kanalin e Suezit muajin e kaluar për shkak të një mosmarrëveshje financiare me pronarin...

Mbahet ‘peng’ anija që bllokoi kanalin e Suezit, ja çfarë i kërkojnë

Egjipti po kërkon 900 milionë dollarë dëmshpërblim pas bllokimit të Kanalit të Suezit në fund të muajit mars dhe anija kontejner që e shkaktoi...

“Hëna e Krimbave” jo vetëm një spektakël qiellor por shumë më shumë…

Një fenomen i veçantë qiellor ka gjasa ta ketë bërë më të lehtë zhvendosjen me sukses të anijes gjigante që bllokoi Kanalin e Suezit...

Bllokohet sërish Kanali i Suezit, pas “Ever Given”, këtë herë shkak është…

  Një tjetër aksident fatal ka ndodhur në Kanalin e Suezit, duke sjellë vonesa të mëdha në dëme ekonomike. Mësoshet se bëhet fjalë për një...

Bllokimi i Kanalit të Suezit nga anija, mësim për fuqitë detare

Pas shtatë ditësh, anija Ever Green është zhvendosur nga Kanali Suezit. Por  kostoja ishte tronditëse: Bllokimi i anijes ndërpreu tregtinë e 9.6 miliardë dollarëve çdo...

Egjipti mban “të lidhur” anijen që bllokoi për 6 ditë Kanalin e Suezit, kërkon 1 miliard dollar

Anija gjigante e mallrave “Ever Given” bllokoi për 6 ditë Kanalin e Suezit në Egjipt. Për ta lëvizur atë e për të zhbllokuar një...

Rreziqet që do shfaqen nga kriza e Kanalit të Suezit

  Kriza e Kanalit të Suezit e vitit 2021 është këtu me ne. Kanali është mbyllur, teksa është krijuar një trafik i madh mjetesh detare...

Bllokimi 5 ditor i kanalit të Suezit, imazhet satelitore tregojnë qindra anije që presin hapjen e kalimit

Imazhet satelitore tregojnë pasojat e shkaktuara nga bllokimi i anijes gjigante transportuese në Kanalin e Suezit. Agjencia Evropiane Hapësinore ka ndarë imazhet satelitore, ku shihen...

Latest news

- Advertisement -spot_img