- Advertisement -spot_img

TAG

shendet

Ushqimi i shpejtë mund të luajë një rol kyç në stres dhe depresion

Për këtë studim, të botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Shkencave të Ushqimit dhe të Ushqyerit, më shumë se 240,000 sondazhe telefonike u kryen në pjesë...

Ndikimi i mungesës së gjumit në emocionet tuaja, sipas studimeve

Të paktën shtatë orë gjumë në natë është baza e shëndetit të mirë thonë ekspertët. Sipas tyre, gjumi përbën themelin e të jetuarit shëndetshëm...

Për këto arsye të rëndësishme, uji nuk duhet pirë kurrë në këmbë

Kur të kaplon etja, sytë të erren dhe nuk mendon dot për asgjë tjetër veçse momentin e shijimit të gllënjkës së parë të ujit....

Dilema e të gjithëve: Kur duhet t’i lani dhëmbët në mëngjes, para apo pas ngrënies

Ndonëse rutina e mëngjesit nuk është e njëjtë për të gjithë, ka vetëm një zakon i cili duhet të jetë i pandryshuar dhe të...

Vetitë e frutit të sezonit, tuli i rrushit kurues pas ekspozimit në diell

Përveç një nga frutat primare, rrushi shërben edhe për përdorim të jashtëm, pasi ka shumëllojshmëri efektesh të dobishme. Në disa vende evropiane rrënjët e...

Shenjat që tregojnë se dhimbjet e barkut po shkaktohen nga apandesiti

Apendiksi, njohur ndryshe nga të gjithë si apandesiti organi pa të cilin mund të jetojmë, ndodh të inflamohet e të hiqet nga trupi përmes...

A e dini se njeriu mund të jetojë edhe pa këto organe

Njeriu mund të jetojë edhe nëse për arsye shëndetësore heq ndonjë organ të trupit. Janë disa organe të cilat nuk kanë fundksion jetik dhe...

Mjekët rekomandojnë të hani sa më shumë pjepër për këtë arsye

I pasur me ujë fosfor, kalcium, kalium, vitamina dhe fibra pjepri, fruti më i dashur i verës është një alernativë e shkëlqyer jo veç...

Çfarë tregon pozicioni i fjetjes për karakterin dhe shëndetin tuaj

Një nga mënyrat se si t’ju zërë më shpejt gjumi është edhe gjetja e një pozicioni të duhur. Kjo praktikë mjaft personale dhe shumë...

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni çdo ditë pije të gazuara

Pijet me sheqer me siguri që i provoni herë pas here. Përtej shijes, nga këto pije diskutohet shpesh efekti i tyre në shëndet. Efekt për...

Latest news

- Advertisement -spot_img