Thierry Henry emërohet trajner i kombëtares së vendit të tij!

0

FRANCE – Ish-futbollisti i Arsenalit, Thierry Henry, do të emërohet trajner i kombëtares së re të Francës, raporton sot revista l’Equipe. Sipas asaj gazete, sulmuesi i njohur francez duhet të marrë postin e trajnerit të kombëtares U-21 të hënën.

Pozicioni i përzgjedhësit ka mbetur bosh që në fillim të korrikut, pasi Sylvain Ripoll u shkarkua për shkak të eliminimit në çerekfinale të Kampionatit Evropian.

Gjatë karrierës së tij si lojtar, Henri luajti për Monaco, Juventus, Barcelona dhe New York Red Bull, dhe u tërhoq nga futbolli aktiv në fund të vitit 2014.

Në karrierën e tij si trajner ka qenë asistent në kombëtaren belge, si dhe shef i shtabit stërvitor të Monakos dhe Montrealit.

Në rastin e marrjes në dorë të kombëtares së të rinjve, Henri do të drejtonte edhe ekipin olimpik francez në Lojërat e Parisit vitin e ardhshëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu