Trònditëse/ Tregon shoqja e ngushtë e 15-vjeçares; më morën, më… dhe përfundova në lokal nate me 4 persona në grup

0

Historia e vajzës 15-vjeçare që u përdhùnua nga të paktën 4 persona në Babrru mes tyre roja e shkollës Abaz Dogu ka nxjerrë zbùluar plágë të reja të të tjerave vjazave të mitura që kanë gjetur gùximin për të dëshmuar drámat e tyre të abùzimeve sèksùale dhe përdhùnimeve.

E tillë është historia e shoqes së ngushtë të 15-vjeçares e cila ka rrefyer historinë trònditëse të manipùlimit të saj nga dy vajza të rritura të cilat e kanë përkëdhelur dhe afruar duke shfrytëzuar pasionin e saj për muzikën dhe më pas e kanë nxjerrë jashtë Tiranës, dròguar dhe më pas abùzuar sèksùalisht me të bashkë me disa djem.

E mitura ka rrëfyer për emisionin ‘Me zemër të hapur’ historinë e saj të abùzimit dhe tashmë përmasa e skándalit të ábuzimeve nuk qëndron më vetëm pas pèdofilit Abaz Doku, por bëhet fjalë për një rrjet kríminal

Ajo tha se dy vajza, më të mëdhaja se ajo, kanë shfrytëzuar pasionin e saj për muzikën, duke e joshur me fjalë, me premtime dhe vegla muzikore, me qëllim trafíkimin e saj. E mitura që shoqërohej nga e ëma tha se një ditë pas një debati në familje, u largua dhe iku jashtë qytetit me këto vajza ndërsa prej tyre kishte mundur të largohej fshèhurazi pas një telefonate të të ëmës.

E mitura tregoi se ishte larguar nga dritarja, me fríkën se ato s’do ta lejonin ndërkohë që dráma e saj vijon pasi menjëherë kishte njohur dy vajza të tjera këto ishin 17 dhe 15-vjeçe, të cilat e morën në një lokal, e dròguan dhe më pas ato bashkë me disa djem abòzuan me të.

E mitura: Dy vajza erdhën në shkollë dhe më treguan mjete muzikore, fillova të shoqërohesha me to, fillova të lija mësimet dhe orët e shkollës. Ato ishin 20-25 vjeçe. Kemi folur vetëm rreth muzikës dhe mjeteve muzikore. Pasi u largova nga shtëpia, pas një dèbati në familje, takova këto dy vajza, këto do iknin për qejf në një qytet jashtë Tirane dhe jam nisur me to dhe pastaj kur shkuam atje na çuan në një shtëpi që më duket se e kishin të tyren. Tre ditë nuk fola me famijen, merr mami në tel dhe më thotë që kthehu se do opèrohem nuk kam shpètim, dola nga dritarja pa dijeninë e tyre, më priste mami”, tha ajo.

Pyetje: Çfarë do ndodhte nëse do i thoje këtyre vajzave që do largohem?
E mitura: Nuk e di se çfarë do ndodhte. Kisha fríkë. Shkova drejt e në kòmisariat sepse mamaja kishte bërë një denòncim, në janar 2018. Në pòlici i dhashë emrat e atyre vajzave, por u mbyll dosja se vajzat nuk u gjetën. Ato vajza mund të jenë të lira edhe sot”.

Pyetje: Për opinionin publik janë të njohura këto vajza?
E mitura: Jo nuk janë të njohura.
Pyetje: Kur u abùzove?

E mitura: Pasi jam larguar sërish nga shtëpia, jam nisur drejt Durrësit dhe kam njohur dy vajza të tjera, 17 dhe 15 vjeçe. Aty jetonim në shtëpinë e 17-vjeçares, e cila shfrytèzonte edhe motrën e saj, si mua. Edhe mamanë nuk e pyeste shumë, ndërsa motrën e saj e fejoi, sot ka një fëmijë, është 17 vjeçe. Në këtë kohë, edhe unë jam abùzuar sèksualisht.

Pyetje: Merrte para?
E mitura: Jo asnjë lloj paraje. Ajo punonte në një muzikë nate. Pasi na jepte lëndë narkòtike, nuk dinim pastaj asgjë çfarë ndodhte me ne.
Pyetje: Sa kohë ke që ke dalë nga rehábilitimi?
E mitura: Kam dalë në korrik të 2019. Kam shkuar më 28 maj të 2018.

Pyetje: Pse dole? E mitura: Tani ndihem në rregull, e rehábilituar, kam marrë shërbime shumë të mira. Jam shumë e qetë. Pyetje: Ke menduar çfarë do të bësh me jetën tënde?
E mitura: Kam mbaruar një kurs profesional për kuzhinë te qendrat ku isha, e kam bërë me shumë dëshirë. Sot jam minorene dhe nuk ka punë, por do të pres edhe ca për të filluar punë.

Pyetje: Ke menduar t’i rikthehesh shkollës?
E mitura: Po, kam menduar, por me pak frikë, me atë bùllizmin si më parë.
Mamaja e vajzës: Vajzës i ka mbetur traùmë, çdo pjesë që i ka ndodh i ka mbet nga mbrapa.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu