U arratis nga burgu natën e vitit të ri, përfundon aventura e 28-vjeçari shqiptar në Itali, rikthehet në qeli

0

Në natën e Vitit të Ri dy të burgosur shqiptarë, pasi kishin prerë kangjellat e qelisë në të cilën ndodheshin të mbyllur, që ndodhej në katin e katërt të burgut, ishin ulur me çarçafë të lidhur së bashku në çatinë e një ndërtese aty pranë. Njërit prej të dyve, njëzet e gjashtë vjeç, arratisja i përfundoi shpejt për shkak të grisjes së çarçafëve, ai përfundoi në tokë me lëndime të rënda në krah.

Ditën e sotme një shtetas shqiptar i dënuar për grabitje të rëndë me armë të kryer në vilat Monferrato, u kthye në Itali nga Amsterdami, pasi ishte arratisur nga burgu i Vercellit më 31 dhjetor 2021 dhe më pas u arrestua në Holandë.

Sipas mediave vendase, në natën e Vitit të Ri dy të burgosur shqiptarë, pasi kishin prerë kangjellat e qelisë në të cilën ndodheshin të mbyllur, që ndodhej në katin e katërt të burgut, ishin ulur me çarçafë të lidhur së bashku në çatinë e një ndërtese aty pranë. Njërit prej të dyve, njëzet e gjashtë vjeç, arratisja i përfundoi shpejt për shkak të grisjes së çarçafëve, ai përfundoi në tokë me lëndime të rënda në krah.

Ndërkohë i arratisuri i dytë, një 28-vjeçar, arriti të largohej duke u ngjitur në murin prej betoni të vendosur si mbrojtja e parë e sektorit të paraburgimit. Ndërkohë, një bashkëpunëtor, pasi kishte hapur hekurat e rrethojës së jashtme të burgut me një krik makine, kishte hyrë në oborrin e jashtëm dhe kishte hedhur një litar që i burgosuri kishte përdorur për të zbritur nga muri i ndërmjetëm, duke dalë më pas nga perimetri i burgut përmes hapjes së bërë nga bashkëpunëtori i tij.

Hetimet nga Ekipi Mobile Vercelli dhe Njësia Hetimore Rajonale e Policisë së Burgjeve të Torinos, të koordinuara nga Prokuroria Publike Vercelli, bënë të mundur rindërtimin e të gjithë planit të arratisjes si dhe arrestimin e katër personave të akuzuar për vepra të ndryshme penale.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu