U dënua me 9 vjet burg në Moskë, Joe Biden marrëveshje me Rusinë, shkëmbim të burgosurish mes basketbollistes dhe trafikantit të armëve

0

Moska është e gatshme të diskutojë me Uashingtonin një shkëmbim të të burgosurve që përfshin basketbollisten Brittney Griner përmes një kanali komunikimi të aktivizuar në nivel presidencial.

Moska është e gatshme të diskutojë me Uashingtonin një shkëmbim të të burgosurve që përfshin basketbollisten Brittney Griner përmes një kanali komunikimi të aktivizuar në nivel presidencial. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të shprehej: “Ne jemi të gatshëm të diskutojmë çështjen, por vetëm brenda kanalit të dakorduar nga presidentët Putin dhe Biden,” siguroi Lavrov gjatë një konference për shtyp në Kamboxhia, ku po zhvillohet Samiti i Azisë Lindore.

Ylli i NBA-së u dënua dje me 9 vjet e gjysmë dhe një gjobë prej një milion rubla (15,911 €) për “kontrabandë droge”. Dënimi i basketbollistes amerikane Brittney Griner është një dënim “i papranueshëm” për presidentin amerikan Joe Biden.”Kam bërë një gabim të sinqertë,” tha atletja gjyqtares Anna S. Sotnikova dje, “dhe shpresoj se kjo nuk do të ndikojë në pjesën tjetër të jetës sime këtu në Rusi.” Një impuls pendimi që nuk mjaftoi: gjyqtarja e shpalli Brittney Griner fajtore për “kontrabandë të substancave të paligjshme në Rusi” dhe e dënoi atë me pothuajse dënimin maksimal.

Griner, basketbollistja e Zensky Yekaterinburg, u arrestua në shkurt në aeroportin e Moskës të Sheremetyevo ku sapo kishte mbërritur, disa ditë para pushtimit të Ukrainës: qentë e drogës Spetsnaz në detyrë në aeroport nuhatën disa fishekë vaji hashashi në çantën e saj. Vaji i hashashit përdoret si qetësues dhimbjesh nga shumë atletë, sepse ka më pak efekte anësore se qetësuesit e tjerë të dhimbjes, është i ligjshëm në Shtetet e Bashkuara, por i ndaluar në Rusi.

Tani ka të ngjarë që dënimi të pezullohet falë një shkëmbimi të të burgosurve. Autoritetet e të dy vendeve po punojnë prej ditësh në këtë drejtim. Brittney Griner, së bashku me ish-marinsin Paul ëhelan, i cili në Rusi shërben 16 vjet punë të rëndë për spiunazh, mund të “këmbehen” me tregtarin e armëve Viktor Bout me nënshtetësi ruse, ish-kolonel i Ushtrisë së Kuqe jo pa lidhje me shërbimet sekrete: një figurë thuajse mitike, të cilës i janë kushtuar filma dhe libra, u arrestua në Bangkok në 2008 për furnizim me armë për Farc dhe më pas iu dorëzua Shteteve të Bashkuara, pavarësisht presionit nga Moska.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu