Ukrainë/ Sulmohet Chernihiv, raportohen 7 të vdekur dhe 90 të plagosur

0

Të paktën shtatë persona janë vrarë dhe 90 janë plagosur, në një sulm të supozuar me raketa ruse në Chernihiv të Ukrainës.

Ndërtesat në qendër të qytetit, duke përfshirë një teatër, u goditën. Moska ende nuk ka komentuar mbi goditjen e supozuar.

Lajmi konfirmuar nga Ministria e Brendshme e Ukrainës se shtatë persona, përfshirë një fëmijë gjashtëvjeçar, u vranë pas një sulmi me raketa ruse.

Dymbëdhjetë fëmijë janë identifikuar gjithashtu në mesin e të plagosurve në sulm, shton ai.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka dënuar sulmin në Chernihiv.

Duke postuar në aplikacionin e mesazheve Telegram, ai ndau një video të shkurtër që tregon makina të dëmtuara dhe një shesh të qytetit të mbushur me mbetje.

“Një raketë ruse goditi mu në qendër të qytetit, në Chernihiv tonë. Një shesh, universiteti politeknik, një teatër,” shkroi Zelensky.

“Një e shtunë e zakonshme, të cilën Rusia e ktheu në një ditë dhimbjeje dhe humbjeje. Ka të vdekur, ka të plagosur”, shtoi ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu