Zgjedhjet në Malin e Zi, dalin rezultatet e para, Gjukanoviç dhe Milatoviç shkojnë në raundin e dytë

0

Kandidati për president i DPS-së Milo Gjukanoviç fitoi 36.6 përqind sipas parashikimeve paraprake të rezultateve të CeMI bazuar në 46.2 për qind të mostrës së përpunuar.

 

Në zgjedhjet më të rëndësishme në vitet e fundit në Mal të Zi, sipas rezultateve të para, do të duhet edhe një raund i dytë pasi askush nuk ka arritur që të fitojë mbi 50% të votave.

Kandidati i Lëvizjes Evropa Tani Jakov Milatoviç fitoi 26,8 për qind, Fronti Demokratik Andrija Mandiç 20 për qind, Mali i Zi Demokratik Aleksa Beçiç 11,7 për qind.

Kandidatja e SDPA-së Draginja Vuksanović Stanković fitoi 2.8 për qind, kandidati për Malin e Zi të Bashkuar Goran Danilović 1.3 për qind dhe ndikuesi Jovan Radulović Jodžir 0.8 për qind.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu