3 raste me Covid, qyteti i dytë kinez futet në bllokim total

0

Kina ka vendosur një qytet të dytë në bllokim total pasi u zbuluan tre raste asimptomatike të Covid. BBC shkruan se Yuzhou, e cila ka një popullsi prej 1.1 milionë banorësh, u mbyllë brenda një nate.

Ai pason një bllokim të ngjashëm në Xi’an, ku 13 milionë janë mbyllur në shtëpitë e tyre që nga 23 dhjetori. Masat e rrepta vijnë përpara Vitit të Ri Hënor dhe Lojërave Olimpike Dimërore që do të mbahen në Pekin.

Me saktësisht një muaj deri në fillimin e Lojërave, zëdhënësi i ministrisë së jashtme ëang ëenbin i siguroi gazetarët se Kina kishte formuluar një sistem mbrojtjeje efikase dhe shumë efektive. Si pjesë e këtij sistemi, mijëra staf dhe vullnetarë filluan të hyjnë në një flluskë të martën, e cila do t’i shohë ata të mos kenë kontakt fizik me botën e jashtme për të kufizuar përhapjen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu