Akuzat për mashtrime tatimore aprovohen, Organizata Trump gjobitet me 1.6 mln dollarë

0

“Perandoria” e biznesit të Donald Trump, u dënua nga një gjykatë në Nju Jork ditën e sotme me gjobën maksimale prej 1.6 milionë dollarësh pas skemës së mashtrimi fiskal që ka të paktën para 10 vitesh më parë.

Pavarësisht se vetë gjoba është relativisht e vogël për një biznes të madh, simbolika e një dënimi penal për një subjekt kaq të afërt me ish-presidentin është domethënëse.

Dy entitete nga grupi i tij i madh i pasurive të paluajtshme u dënuan muajin e kaluar me 17 akuza, të tilla si mashtrimi tatimor dhe falsifikimi i të dhënave të biznesit – biznesi kryesor i Trump Corp dhe Trump Payroll Corp.

Sipas ligjit të Nju Jorkut, gjoba më e madhe që kompanitë mund të ishin gjobitur ishte rreth 1.6 milionë dollarë  një rënie kjo për të biznesin e Trump dhe familjes së tij.

Vetë Trump nuk ishte në gjyq dhe mohoi se kishte njohuri se drejtuesit e tij i shmangeshin taksave në mënyrë të paligjshme.

Prokurori i qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, lëshoi ​​një deklaratë duke thënë: “Sot, kompanitë e ish-presidentit Trump u dënuan me gjobat maksimale të lejuara me ligj, pas dënimeve historike për një total prej 17 krimesh”.

Ai shtoi: “Zyrtari kryesor financiar Allen Weisselberg, Korporata Trump dhe Korporata Trump Payroll kryen dhe përfituan nga mashtrimet gjithëpërfshirëse për më shumë se një dekadë.

“Ndërsa korporatat nuk mund të vuajnë dënimin me burg, ky dënim dhe dënimi me pasojë shërben si një kujtesë për korporatat dhe drejtuesit se nuk mund të mashtroni autoritetet tatimore dhe t’i shpëtoni”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu