Avioni i tij privat bëri një fluturim 14-minutësh, Drake iu përgjigjet kritikave

0

Drake është kritikuar për flutrimin e tij 14-minutësh. Ai është shprehur se nuk mund ta marrë do kushdo atë fluturim me aq pak minuta.

Drake i është përgjigjur raporteve se ai mori një fluturim 14-minutësh me avionin e tij privat, duke shkaktuar reagime të shumta në fillim të kësaj jave.

Javën e kaluar, llogaria në Twitter @CelebJets, e cila gjurmon fluturimet e të famshmëve, postoi në Twitter se avioni i Drake kishte shkuar nga vendlindja e tij Toronto në Hamilton me udhëtimin që mbulonte vetëm 38 milje, e cila zgjati vetëm 14 minuta. Sipas llogarisë, fluturimi përdori 1,522 litra karburant dhe ishte përgjegjës për katër ton emetime CO2.

Reperi u përball me kritika të forta për udhëtimin e supozuar, ku shumë media sociale shprehën zemërim për ndikimin mjedisor të një udhëtimi kaq të shkurtër. The Guardian e përfshiu fluturimin në një artikull rreth të famshëmve që bënin udhëtime të shkurtra, duke kritikuar udhëtime të tjera të shkurtra ajrore nga Floyd Mayweather, Kylie Jenner, Kim Kardashian dhe Mark Wahlberg, raporton The Guardian. “Kanadezët do të ankohen për ndryshimin e klimës dhe më pas do të paguajnë mijëra për të shkuar në koncertin e ardhshëm të Drake, duke u bërë sikur ai nuk po merr avionin e tij privat në fluturimet nga Hamilton në Toronto”, ka shkruar reporteri i teknologjisë së Torontos, Temur Durrani në Twitter.

Drake ka sqaruar më në fund fluturimin tepër të shkurtër duke thënë se “nuk mund ta marrë do kushdo atë fluturim”. “Ky ishte vetëm ata që lëvizin aeroplanët në cilindo aeroport në të cilin po ruhen për këdo që ishte i interesuar për logjistikën … askush nuk e mori atë fluturim. Nuk mund ta marrë do kushdo atë fluturim”, tha Drake.

“Drake është pjesë e problemit, duke bërë fluturime të shumta 15-minutëshe për në Hamilton dhe mbrapa ndërsa mjedisi po shembet. Shoku, merr trenin vazhdo”, ka shkruar në Twitter shkrimtari Jesse Hawken.

Në fillim të këtij muaji, reperi u kritikua për çmimet e biletave për një koncert të ardhshëm të ribashkimit të Young Money që ai do të organizojë në Toronto në gusht, ku do të shfaqin njerëz si Nicki Minaj dhe Lil Wayne

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu