Bibla më e vjetër hebraike në botë shitet për 38.1 milionë dollarë rekord

0

Një Bibël Hebraike më shumë se 1000 vjet e vjetër dhe e përshkruar si “një nga tekstet më të rëndësishme dhe më të veçanta në historinë njerëzore” është bërë dorëshkrimi më i vlefshëm i shitur ndonjëherë në ankand.

Codex Sassoon, që daton nga fundi i shekullit të 9-të ose fillimi i shekullit të 10-të, u shit për 38.1 milionë dollarë në Sotheby’s në Nju Jork të mërkurën. Besohet se është Bibla më e hershme dhe më e plotë hebraike. Dorëshkrimi i fundit me rekordet më të larta të shitjeve ishte Codex Leicester i Leonardo da Vinçit, i cili u shit për 30.8 milionë dollarë në 1994, sipas Sotheby’s.

Megjithatë, Codex Sassoon nuk arriti vlerësimin e tij të lartë prej 50 milionë dollarësh. Para shitjes, ai doli në ekspozitë në MB dhe Izrael.

Sharon Mintz, specialisti i lartë i Sotheby’s në Judaica, libra dhe dorëshkrime, tha për CNN përpara ankandit se “ky është dokumenti më i rëndësishëm që do të dalë në ankand ndonjëherë”.

“Letra e Zotit” e Ajnshtajnit thyen rekord dhe shitet për 2.9 milionë dollarë në ankand. Bibla hebraike është themeli i tre besimeve abrahamike: Judaizmit, Krishterimit dhe Islamit.

Studiuesit kanë qenë prej kohësh në dijeni të kodikut të emërtuar sipas koleksionistit të njohur judaik David Sassoon (1880-1942), por ai ka mbetur kryesisht jashtë syve të publikut, vuri në dukje Sotheby’s në një njoftim për shtyp.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu