Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut, shpresë për integrimin e Shqipërisë në BE

0

BULLGARI– Bullgaria ka hequr veton për Maqedoninë e Veriut. Në këtë mënyrë, kjo i hap rrugën integrimit të Shqipërisë drejt Bashkimit Europian. Lajmin e ka bërë të ditur në rrjetin social ‘Tëitter’  komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi.

POSTIMI I VARHELYI:

“Falenderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov për marrjen e një vendimi historik për Evropën dhe për pranimin e negociatave me Maqenonine e Veriut bazuar në propozimin francez që lejon vazhdimin me hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedonine e Veriut. Ne presim që qeveria t’i bëjë propozimet e nevojshme Parlamentit sot në mënyrë që Evropa të mund të ecë përpara”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu