“Çmenduri” në bursë, bitcoin rritet me 25% ndërsa tregjet e kriptove me 30%

0

Pas goditjes së rëndë, bitcoin dhe kriptovalutat e tjera janë duke u rimëkëmbur.

Bitcoin, kriptoma më e njohur është rritur me 25% gjatë dhjetorit, duke qëndruar mbi vlerën 20000 dollarë për herë të parë, që pas nëntorit. Kur shpërthimi i platformës tregtare FTX të Sam Bankman-Fried dërgoi një valë tronditëse në këtë industri.

Ethereum, kriptoma nr. 2, është rritur më shumë se 30% gjatë muajit të kaluar, duke u tregtuar mbi 1500 dollarë ditën e sotme.

“Wall Street është shumë i sigurt se fundi i ciklit shtrëngues të Fed-it është afër dhe kjo po ofron një mbështetje themelore për kripto-n. Nëse nuk dëgjojmë ndonjë reagim të fortë të ashpër nga Fed ose nëse çmimet e mallrave rriten, tregtarët e kriptove nuk duhet të habiten nëse Bitcoin është në gjendje të zgjasë fitimet e tij të fundit”, kanë deklaruar analistët.

Bitcoin arriti kulmin gjatë nëntorit të vitit 2021, vetëm 69,000 dollarë. Ndërsa dy muaj më parë, ndërsa përhapja e FTX pushtoi tregun e aseteve dighitale, bitcoin ra në nivelin më të ulët të dy viteve prej 15,480 dollarësh.

Ndërsa tregjet e aksioneve dhe obligacioneve në SHBA mbyllen të hënën në respekt të Ditës së Martin Luther King, Jr., kriptovalutat tregtohen 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu