Covid-19: Kufizime tifozësh, ose stadiume me dyer të mbyllura: Ja situata në Europë

0

Në gadishullin Apenin është miratuar dispozita, që gjatë ndeshjeve të Seria A, numri maksimal i spektatorëve të mundshëm në stadium të jetë deri në 5000 persona. Ja sesi pesë vendet europiane me futboll më të zhvilluar, po e trajtojnë situatën e pandemisë.

ANGLI – Nuk ka kufizim kapacitetesh në stadiumet angleze. Megjithatë, spektatorët duhet të pajisen me certifikatën e vaksinimit (të ngjashme me lejen e gjelbër), ose duhet të shfaqin një test antigjen negative, të kryer në 48 orët para ngjarjes. Para se të shkojnë në stadium, ata duhet të regjistrohen në faqen e internetit të klubit të tyre. Në ditën e ndeshjes, kontrollet kryhen në mënyrë të rastësishme dhe jo sistematike. Maska është e detyrueshme në zonat e mbyllura të implanteve.

SPANJË – Pas disa muajsh me kapacitet 100%, më 29 dhjetor, ministria e shëndetësisë spanjolle uli pjesëmarrjen e tifozëve në ambientet e jashtme në masën 75% (dhe sallat sportive në 50%). Prandaj, me vitin e ri, për shkak të rritjes së infeksioneve që pushtoi Spanjën, La Liga u rikthye duke ulur pjesëmarrjen në tribuna me 25%. Të shohim se sa do të zgjasë, sepse varianti ‘Omicron’ vazhdon të udhëtojë i pashqetësuar në të gjithë vendin dhe nuk është e sigurt që pjesëmarrja në futboll do të ulet më tej.

FRANCË – Maksimumi pesë mijë njerëz, edhe në stadiumet franceze. Për momentin, vija e ashpër kundër valës së infeksioneve që po prek edhe Francën, mbetet në fuqi. Në kuadër të procesit të miratimit të superkalimit të ri të gjelbër, megjithatë, nga deputetët u miratua një amendament, që lejon akses në proporcion me kapacitetin e stadiumit në fjalë. Nga nesër, ligji përkatës do të shqyrtohet nga senatorët për të vazhduar rrugën e tij.

GJERMANI – Gjermania luan pas dyerve të mbyllura, duke filluar nga 28 dhjetori i kaluar. Edhe kancelari i ri Olaf Scholz, u soll si Angela Merkel, duke e shpallur masën para Krishtlindjeve. Ajo vlen për të gjitha qarqet, por edhe para zgjedhjes së qeverisë, disa presidentë rajonalë kishin mbyllur impiantet e tyre. Bundesliga rifilloi këtë fundjavë me dyer të mbyllura, masë që vlen për të gjitha ngjarjet sportive, shfaqjet kulturore, koncertet dhe ngjarjet e tjera të mëdha publike.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu