Cristiano Ronaldo largohet pa asnjë qindarkë pasi Manchester United merr atë që dëshiron

0

Cristiano Ronaldo nuk do të marrë asnjë qindarkë kompensim nga Manchester United pas largimit të tij dramatik nga klubi. Më pak se 48 orë para ndeshjes hapëse të Portugalisë kundër Ganës në Kupën e Botës, United lëshoi një deklaratë ku konfirmoi se Ronaldo ishte larguar nga klubi me marrëveshje reciproke me efekt të menjëhershëm.

Njoftimi
vjen pas intervistës së sulmuesit portugez javën e kaluar, në të cilën ai zemëroi United duke nisur sulme të ashpra ndaj trajnerit Erik ten Hag, Glazers dhe mënyrës sesi drejtohet klubi. United ishte i vendosur të hiqte dorë nga Ronaldo pa një shpërblim me besimin se ai kishte shkelur kontratën e tij dhe se lojtari do të largohet nga Old Trafford pa asgjë.
Ronaldo kishte arritur të fitonte deri në 17 milionë paund të tjera nga një kontratë që zgjati deri në fund të sezonit. Por United ishte i bindur se kishte baza të forta ligjore për të paditur për shkelje të kontratës duke pasur parasysh natyrën e paautorizuar dhe të dëmshme të intervistës shpërthyese të Ronaldos së bashku me refuzimin e tij për të hyrë si zëvendësues kundër Tottenhamit muajin e kaluar.

United ishte i prirur për një zgjidhje të shpejtë dhe të pastër dhe për të shmangur një betejë të zgjatur ligjore Lojtarin e Vitit për pesë herë në Botë dhe në fund i mori dëshirat e tyre pas bisedimeve midis avokatëve të të dy palëve dhe Richard Arnold, shefit ekzekutiv të Old Trafford dhe Ronaldos.

Largimi i Ronaldos shënon një fund të trishtuar dhe të shëmtuar të periudhës së dytë të lojtarit në Old Trafford, pasi ajo që u cilësua si një ëndërr “kthimi në shtëpi” u shndërrua në një makth dhe do të rrisë presionin mbi agjentin e lirë 37-vjeçar për të ofruar për Portugalinë në Kupën e Botës ndërsa ai kërkon një klub të ri. Portugalia do të përballet me Ganën në Stadium 974 në Doha të enjten.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu