E frikshme! Brenda 14 viteve, 379 vogëlushë u vranë nga nëna ose babai në Itali

0

Vdekja e Elenës së vogël nxjerr në dritë dramën e vrasjes së foshnjave.

Sipas raportit të fundit të Eures, nga viti 2000 deri në 2014, 379 fëmijë u vranë nga një prind në Itali.

Të dhënat më të fundit, por ende të pa përditësuara plotësisht, flasin për gati 500 fëmijë të vrarë nga nëna ose babai. Nga Samuele tek Loris dhe deri tek Elena e vogël: ja cilat janë vrasjet e foshnjave të njohura në kronikat italiane.

Qershor 2022, Mascalucia (Katania) – Elena Del Pozzo ishte pothuajse 5 vjeç. Nëna, Martina Patti, 23 vjeç. Pasditen e 13 qershorit ajo denoncon rrëmbimin e vajzës së saj nga tre persona me kapuç. Të nesërmen, ajo rrëfen se e kishte vrarë dhe u tregon karabinierëve vendin ku e varrosi.

Mars 2022, Mesenzana (Varese) – Një 44-vjeçar vrau veten pasi kishte vrarë dy djemtë e tij 13 dhe 7 vjeç, në Mesenzana, në zonën e Vareses. Nëna e fëmijëve ishte ajo që gjeti trupat. Prindërit e dy djemve ishin në proces ndarjeje.

Vrasjet më të bujshme të fëmijëve në Itali,

Janar 2022, Mozzarone (Varese) – 40-vjeçari , Davide Paitone, vret djalin e tij 7-vjeçar me një thikë në fyt. Karabinierët gjetën trupin e sendit të vogël të fshehur në gardërobë, së bashku me një fletë rrëfimi. Burri, pasi vrau djalin e tij, tenton të vrasë edhe gruan nga e cila po ndahej, duke e goditur me thikë. 40-vjeçari ka tentuar të arratiset, por është vënë në gjurmë dhe është arrestuar nga karabinierët.

Tetor 2021, Verona – Dy vajza, të moshës 3 dhe 11 vjeç u gjetën pa jetë në dhomën e tyre në Verona. Filluan menjëherë kërkimet për nënën e tyre, trupi i së cilës u gjet më vonë në Adige.

Qershor 2021, Ferrara – Në agim vjen një telefonatë në 112: “Djali im ka vdekur”. Pas mbërritjes, karabinierët gjejnë një grua 29-vjeçare me prerje të thella në kyçet e duarve, të shokuar, e cila u thotë se kishte vrarë djalin e saj, një fëmijë një vjeçar, që e gjetën në shtratin e nënës.

Mars 2021, Cisliano (Milano) – Edith ishte 2 vjeçe, kur u vra nga nëna e saj, Patrizia Coluzzi, 41, e akuzuar për vrasje të rëndë për vdekjen e vajzës së saj, e cila ndodhi nga mbytja. Atë mbrëmje dy vëllezërit më të mëdhenj nuk ishin aty, 41-vjeçari kishte nga martesa e parë. Pasi vrau vogëlushen, gruaja ka tentuar tëvetëvritet duke shkaktuar plagë në bark dhe në krahë me një armë prerëse

Shtator 2020, Rivara (Torino) – Andrea ishte 11 vjeç, kur u vra nga babai i tij, Claudio Baima Poma, me një të shtënë me armë zjarri. Pasi i ka marrë jetën, ai e ka përqafuar dhe me dorën tjetër ka përdorur të njëjtën armë për t’u vetëvrarë me një plumb në kokë.

Nëntor 2014, Raguzë – Loris Stival gjendet në një humnerë, 4 kilometra larg shkollës së tij. Nëna e tij Veronica Panarello kishte denoncuar zhdukjen e tij disa orë më parë. Për vdekjen e djalit të saj, Panarello po vuan dënimin me 30 vite burg.

Prill 2013, Carovigno (Brindisi) – Ishte data 4 prill, kur Françeska Sbano helmoi me herbicid vajzën e saj 3-vjeçare dhe menjëherë u hodh nga ballkoni i shtëpisë së saj pranë Brindisit. Ai i la familjes një shënim: “Benedettan do ta marr me vete”. Vogëlushja ndërroi jetë pak orë më vonë në spital.

Mars 2013, Rovito (Cosenza) – Më 6 mars, një 43-vjeçare nga provinca e Kozencës, Daniela Falcone, merr djalin e saj 11-vjeçar nga shkolla dhe e çon në mal. Këtu ajo e vret duke i prerë fytin me gërshërë dhe godet në mënyrë të përsëritur. Ajo përpiqet pas kësaj të bëjë vetëvrasje por shpëton.

Tetor 2013, Abbadi Lariana (Lecco) – Një grua 25-vjeçare vret fëmijën e parë mizorisht nga dy fëmijët e saj.

Gusht 2011, Feniglia (Grosseto) – Një grua vrau foshnjën e saj 16 muajshe, duke e hedhur në ujërat e Feniglia gjatë një udhëtimi me një varkë me pedale. Në kompjuterin e saj, hetuesit gjetën gjurmë që i atribuohen dëshirës së gruas për të “hequr qafe” fëmijën.

Shkurt 2010, Ceggia (Venecia) – Tiziana Bragato, 47 vjeç, vret djalin e saj gjashtë vjeçar, duke e mbytur atë dhe më pas vari veten. Vrasjen dhe vetëvrasjen e zbuloji burri i saj.

Korrik 2009, Parabiago (Milan) – Më 20 korrik, në provincën e Milanos, Marcella Sardeni, një drejtuese 35-vjeçare e kompanisë që vuante nga depresioni i rëndë, vrau djalin e saj 4-vjeçar duke e mbytur me një kabllo telefoni. Pas 4 muajsh gruaja rrëfen se ishte ajo vrasësja.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu