Ekskluzive/ Pandora Papers Skandali më i madh Botëror

0

Revista Espresso në Itali, ka zbuluar investigimin 2-vjeçar të më shumë se 500 gazetarëve në të gjithë botën. Skandali quhet: “Pandora 5Papers” dhe bëhet fjalë për më shumë para të fshehura nëpër parajsa fiskale.
Ndër këto, Mbreti i Jordanisë dhe ish-kryeministri i Britanisë, Tony Blair; Kryeministri i Çekisë, Presidenti i Ukrainës, Kenias etj., janë përfshirë në këtë skandal nga një numër i lartë të njerëzve të spektaklit dhe artit. Kujtojmë se, “Panama Papers” ishte një skandal që shpërtheu 5-vjet më parë,, e tashmë ky është skandali i parë global pas pandemisë së vitit të kaluar.

Mijëra personazhe me origjinë të ndryshme dhe histori personale, të lidhura së bashku me një fije të vetme të kuqe: të gjithë ata janë klientë të 14 studiove ndërkombëtare shumë konfidenciale ndërkombëtare që prodhojnë “në det të hapur”. Kjo do të thotë, kompani të vendosura në juridiksione të huaja ku nuk ka taksa. Dhe pronarët mund të mbeten anonimë. E padukshme. Dhe fshehin pasurinë e tyre nga autoritetet tatimore, sistemi i drejtësisë, votuesit, të gjithë qytetarët e tjerë. Të cilët janë të detyruar të paguajnë kostot e shëndetit, sigurisë, shkollave, rrugëve, hekurudhave, ujësjellësve dhe të gjitha shërbimeve thelbësore të financuara nga shtetet kombëtare me të ardhura tatimore edhe për këto të privilegjuarit. Dëmi ndaj shoqërisë civile i shkaktuar nga përhapja e këtyre strehimoreve në det të hapur është rritur akoma në këto kohë të pandemisë, e cila ka shkaktuar një krizë të paparë ekonomike, duke shumëfishuar shpenzimet e shtetit për shëndetin dhe duke ndihmuar më të dobëtit.

Dokumenti i Pandora Papers, ndër një mijë histori të tjera të rrëfyera kurrë më parë, se Mbreti i Jordanisë, Abdullah II, bleu vila dhe toka në Shtetet e Bashkuara dhe Londër, për mbi 100 milionë euro, përmes detit në det të hapur, ndërsa qeveria e tij mori miliarda nga SHBA për të luftuar terrorizmin dhe për të shmangur një revolucion arab në një vend aleat. Kur u pyet nga konsorciumi, Mbreti i Jordanisë, përmes një zëdhënësi, u përgjigj se ai, si sovran, nuk paguan taksa. Dhe investimet e saj të huaja nuk janë deklaruar për arsye sigurie dhe intimiteti. Në Evropë, Kryeministri çek Andrej Babis, i cili kryeson një qeveri populiste të krahut të djathtë, përdori kompaninë e ekranit të Ishujve të Virgjër Britanikë në 2009 për të blerë një rezidencë prej 22 milion dollarësh në Cote d’Azur. Dhe ai kurrë nuk e deklaroi atë pronësi të huaj tek autoritetet e vendit të tij. Ku në vitin 2017 ai fitoi zgjedhjet duke premtuar se do të luftonte korrupsionin dhe privilegjet e elitave.

Panama Papers, hetimi gazetaresk që zbuloi sekretet e offshore për herë të parë në 2016, u bazua në dokumentet konfidenciale të një firme juridike, Mossack Fonseca. Dokumentet Pandora vijnë nga 14 kompani ndërkombëtare, me baza nga Dubai në Singapor, nga Qiproja në Ishujt e Virgjër Britanikë, nga Belize në Sishel, deri në vetë Panama City, ku këtë herë rrjedhja ka të bëjë me firmën Alemán, Cordero, Galindo & Lee (Alcogal), i cili ka një ish -ambasador panamez në Shtetet e Bashkuara si një nga themeluesit e tij. Dokumentet e marra nga konsorciumi Icij mbulojnë 25 vjet operacione në det të hapur, nga 1996 deri në 2020, por dokumentet e para datojnë në 1970. Secili nga 14 “ofruesit në det të hapur” ka një plejadë zyrash dhe degësh në dhjetëra parajsa tatimore, të cilat funksionojnë si fabrika të kompanive të kufizuara, të vëna në dispozicion të bankave me famë ndërkombëtare, konsulentëve tatimorë dhe firmave juridike, të cilat blejnë klientë të pasur nga e gjithë bota.

Ndër shumë të famshëm të joshur nga deti janë super modelja gjermane Claudia Schiffer, e regjistruar me mbiemrin e nënës së saj, yjet e muzikës si Shakira dhe Elton John, ndërkombëtarë të mëdhenj në futboll, motoçikletë dhe sporte të tjera si kriket. Këngëtari spanjoll Julio Iglesias, 78 vjeç, është regjistruar si përfitues i të paktën njëzet kompanive në Ishujt e Virgjër Britanikë. Thesaret zero të taksave të Karaibeve, të përdorura nga Iglesias, në veçanti, për të blerë vila dhe tokë në Florida, në veri të Miamit, në ishullin ekskluziv privat të Indian Creek, të mbrojtur nga bunkerë roje të armatosur, për një vlerë të deklaruar prej 111 milion dollarë.

Kompanitë e huaja dalin gjithashtu nga Pandora Papers që kanë përfunduar në qendër të hetimeve të autoriteteve tatimore spanjolle mbi Carlo Ancelotti, ish -futbollisti i cili tani trajnon Real Madridin, pas viteve të suksesit në Itali dhe jashtë saj. Ancelotti nuk iu përgjigj pyetjeve të dërguara nga Espresso, El Pais dhe konsorciumi Icij. Heshtje totale edhe nga Zorzi-Hagen.

Në malin e dokumenteve të Pandora Papers ka shumë emra të tjerë italianë që nuk janë shfaqur kurrë deri më tani: të famshëm nga futbolli, moda dhe argëtimi, politikanët dhe familjet e tyre, shmangësit e taksave me konsulentët e tyre, mafiozët me thesaret e tyre. Aventurat e tyre në hapësirën në det të hapur do të tregohen ekskluzivisht nga Espresso duke filluar të Premten e ardhshme (në edicionin dixhital të arritshëm nga kjo faqe për pajtimtarët) dhe në numrin e shtypur në stendat e gazetave me Repubblica nga e diela 10 tetor.

Lajmet e publikuara në këtë artikull janë rezultat i punës kolektive të gazetarëve dhe reporterëve investigativë të “Espresso”, të cilët janë pjesë e konsorciumit dhe gazetave të tjera ndërkombëtare, në veçanti Fergus Shiel, Scilla Alecci, Jelena Cosic, Emilia Diaz-Struck, Will Fitzgibbon dhe Spencer Woodman (Icij), Roman Anin (Istories), Sylvain Besson (Tamedia), Joachim Dyfvermark (Svt), Daniele Grasso (El Pais), Kevin Hall (Miami Herald), Luke Harding (Guardian), Karlijn Kuijpers (Platform Investico) , Mauritius Shumë (Sueddeutsche Zeitung), James Oliver (Bbc), Roman Shleynov.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here