Ekskluzive / Presidenti Begaj vizitë zyrtare në Kazakhistan

0

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Bajram Begaj në datat 6 dhe 7 shtator do të kryej një  vizitë shtetërore në Kazakistan.

Presidenti Begaj ka marrë ftesë nga  Presidenti i  Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev të kryej një vizitë shtetërore  në vendin aziatik. Vizita e fundit e një drejtuesi shteti shqiptar ka qenë  ajo e Kryeministrit Rama. Nderkohë burime nga Ministria e Jashtme bëjnë  me dije për Infoweb Media se kjo  vizitë  do të jetë  e para nga Shqipëria  në Kazakistan pas luftës  në Ukrainë.Mësohet gjithashtu se në muajin  korrik Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut zhvilloi një vizitë si Kryetar i Rradhës së OSBE në Astana. Ndërkohë theksojmë faktin se kreu i Kazakhstan nuk e njeh pavarësinë  e Kosovës dhe është  një  aleat i Rusisë në Rajonin e Azisë si një  vend i rendesishëm i ish-Bashkimit Sovjetik.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu