Erdogan sërish President, merr urimet e para nga liderët botërorë (REAGIMET)

0

TURQI- Ndonëse fitorja e Erdoganit nuk është konfirmuar zyrtarisht, kjo nuk ka penguar liderët botërorë që ta urojnë atë për fitoren. Përditësimi më i fundit zyrtar kishte Erdoganin me 54.47% të votave, më shumë se gjysmën e kutive të votimit të hapura. Por pavarësisht kësaj pasigurie, udhëheqës nga vende të tjera tashmë po urojnë presidentin aktual të Turqisë.

Emiri i Katarit Tamim Bin Hamad shkruan në Twitter: “Vëllai im i dashur Recep Tayyip Erdogan, urime për fitoren tënde dhe të uroj suksese në mandatin tënd të ri”.

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka përshëndetur gjithashtu një fitore “të padiskutueshme” për aleatin e tij.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka uruar Erdoganin dhe popullin turk për “fitoren e tyre në zgjedhje”.

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, ka uruar Erdoganin me në një telefonate, duke e ftuar atë për një vizitë në Baku.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu