Formacioni legjendar i Barcelonës të vitit 2011, Sergio Busquets në ndeshjen e tij të fundit

0

Sergio Busquets ka luajtur ndeshjen e tij të fundit për Barcelonën në Nou Camp. Adam Bate vlerëson se çfarë e bëri kaq të veçantë mesfushorin legjendar, me një njohuri ekskluzive nga Robert Moreno, i cili e ka trajnuar atë te Barcelona dhe me kombëtaren e Spanjës.

Largimi i Sergio Busquets nga Barcelona shënon fundin e një epoke, ndoshta fundin e epokës . Njeriu i fundit nga formacioni legjendar i Barcelonës që filloi në finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 2011, ka luajtur ndeshjen e tij të fundit për klubin në Camp Nou.

Dalja e tij e afërt ka nxitur tashmë lavdërime nga të mëdhenjtë dhe të mirët, një shans për të festuar pikën kryesore të asaj ane të veçantë. “Ai ishte më i miri”, tha ish-trajneri i tij Pep Guardiola. “Ai lexoi gjithçka që ndodhi. Parashikoi situatat.”

Thënia më e famshme për Busquets mbetet më e mira, që i atribuohet Vicente Del Bosque, trajnerit me të cilin Busquets fitoi Kupën e Botës në vitin 2010. “Ju e shikoni ndeshjen, nuk e shihni Busquets. Ju shikoni Busquets, shihni të gjithë ndeshjen. ”

Është një përmbledhje e kënaqshme sepse për të gjitha pikat kryesore të tyre të ofruara nga Lionel Messi, se Barcelona nuk ishte me të vërtetë një ekip kryesor. Ishte ritmi i pamëshirshëm që la të dëshpëruar kundërshtarët, duke i hequr topin. Busquets ndihmoi në vendosjen e këtij ritmi.

Shoku i tij i skuadrës, i kthyer në shef, Xavi Hernandez e quajti atë mesfushori më i mirë mbrojtës në historinë e Spanjës, kur u përpoq të vlerësonte statusin e Busquets në lojë, por ky frazë duket i paplotë. Ai përshkruan pozicionin e tij, por jo rolin e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu