Haradinaj: Kurti ka frikë nga dialogu, ka vështirësuar ecjen para të Kosovës

0

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovoës, Ramush Haradinaj, ka kritikuar qeverinë dhe kryeministrin Albin Kurti. Me anë të një postimi në Facebook, Haradinaj akuzon qeverinë Kurti për korrupsion dhe se ka frikë nga dialogu me Serbinë.

Ai gjithashtu ka shtuar se Kurti i frikësohet edhe SHBA-ve. Haradinaj ka komentuar edhe planet qeveritare në fushën e energjisë, duke theksuar se Kosovës po i vështirësohet mundësia e ecjes përpara.

Postimi i Haradinajt:

Kjo është qeveria Kurti:

– Mbushja shpejt e arkës dhe shterimi i burimeve

– Frikësimi i kapitalit vendor, nxjerrja jashtë e tij dhe si rezultat ulja e investimeve.

– Armiqësimi me sektorin privat dhe si rrjedhojë thellimi i mosbesimit të tyre dhe mospërkrahja nga ana e tyre e qëllimeve ekonomike

– Lufta kundër UÇK-së, e zhvilluar si luftë ndaj pushtetit të keq të dy dekadave, e që si pasojë ka zbehjen e patriotizmit dhe të ndjenjave atdhetare për shtet.

– Në politikë të jashtme, i frikësuar nga dialogu dhe i frikësuar nga Amerika.

– Në siguri dhe rend publik, improvizime dhe lëvizje eksperimentale, kryesisht populiste, përfshirë edhe luftën kundër krimit.

– Politizim i iniciativave ligjore me agjendë partiake.

– Mosimplementim i pavarësisë energjetike dhe faturimi i energjisë në Veri, si rezultat pagesa e dhjetëra milionave për rrymën e shpenzuar në Veri.

– Refuzim dhe dëmtim i mundësive investive në energji, i projekteve si Kosova e Re, Contour Global 500 MË dhe Gazsjellësi Amerikan me 200 milionë dollarë falas.

– Zhytja në korrupsion përmes tenderomanisë, pra tenderë njëburimor, dhënia e punëve punëdhënësve të mëhershëm, i pasuar me familjarizëm, pra punësime të familjarëve në poste kyçe, e pastaj politizim i bordeve të kompanive. E gjitha kjo në funksion të një lidhjeje të shkurtër për korrupsion dhe veprime joligjore, e që janë alarm për Kosovën.

– Sulmet e ulëta nga militantët imagjinarë në internet, të paguar me parat e buxhetit të popullit, e tregojnë fytyrën e kësaj Qeverie. Të gjitha këto sulme vijnë si rrjedhojë e mungesës së vizionit dhe të pafuqisë me veprim qeverisës.

– Mosbuxhetimi dhe mosmiratimi i ligjit të pagave dhe lufta kundër sindikatave, poashtu është alarm në vete.

Pra mund të themi që majtizmi ekstrem po e dërgon Kurtin dhe Vetëvendosjen drejt luftës së klasave dhe në luftë kundër aleatëve, që nënkupton po ia vështirëson Kosovës mundësinë e ecjes përpara!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu