Italia mund të ketë 6 skuadra në Champions League dhe 9 në Kupat e Europë! Ja ato…

0

ITALI – Futbolli italian dështoi në edicionin aktual të Champions League, por ia doli të fusë ‘fshehurazi’ një përfaqësuese në finalen e Europa League (Atalanta) dhe një në finalen e Conference League (Fiorentina). Rezultatet që konfirmojnë atë që Interi, Roma dhe vetë Fiorentina, arritën sezonin e kaluar. Futbolli italian është shumë i gjallë.

Të siguruara pesë vende për Champions…

Çfarëdo që të ndodhë në finalet e Europa League (Atalanta vs Bayer Leverkusen) dhe në finalet e Conference League (Olympiacos vs Fiorentina), futbolli italian tashmë ka siguruar pesë vende për Champions League të radhës.

Kjo, sepse një nga ligat që ka marrë një vend shtesë për Champions League të re 24-25, ku marrin pjesë më shumë skuadra (36). Dhe është futbolli italian me renditjen më të mirë të UEFA-s në këtë fushatë.

Si do të përcaktohet se sa skuadra do të shkojnë? Ka mundësi të ndryshme

Duhet nisur nga baza, që tani klasifikimi në Serie A dhe është si më poshtë: Inter – 92 pikë (Champions), Milan – 74 pikë (Champions), Juventus – 67 pikë (Champions), Bologna – 67 pikë (Champions), Atalanta – 63 pikë (Champions), një ndeshje më pak), Roma – 60 pikë (Europa League), Lazio – 59 pikë (Europa League), Napoli – 51 pikë (Conference League) Fiorentina – 50 pikë (e para pa Evropë, tani, dhe me dy ndeshje më pak), Torino – 50 pikë.

Këto janë skenarët e mundshëm…

Atalanta dhe Fiorentina humbasin të dyja finalet: 5 në Champions League, 2 në Europa League dhe 1 në Conference League.

Atalanta fiton Europa League dhe përfundon jashtë Top-4 të Serisë A, Fiore humbet Conference: 6 në Champions League, 1 në Europa League, 1 në Conference League.

Atalanta humbet Europa League dhe Fiorentina fiton Conference League: 5 në Champions League, 3 në Europa League dhe 1 në Conference League.

Atalanta fiton Europa League dhe del jashtë Top-4 , Fiorentina fiton Konferencën: 6 në Champions League, 2 në Europa League, 1 në Conference League.

Pse do të shkojë i gjashti?

Këtë vit UEFA ka ofruar dy vende për performancë sportive (një për Gjermaninë dhe një për Italinë) dhe këto vende janë për ekipin e parë që nuk hyn drejtpërdrejt në Champions League të ardhshëm.

Pra, nëse Atalanta është e pesta si më parë dhe fiton finalen e Dublinit kundër Leverkusenit, do të shkojë në Chasmpions League si fituese e kompeticionit, kështu që vendi i gjashtë (tani për Romën) do të kishte një çmim ‘xhekpot’.

Në Gjermani e njëjta gjë mund të ndodhë me Dortmundin. Nëse arrijnë të bëjnë bujë dhe të mundin Real Madridin, skuadra e gjashtë do të kualifikohej edhe në Champions League.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu