KATEGORIA

TEKNOLOGJI

Si ju spiunon makina juaj. Të paktë janë ata që e dinë se ekziston ky program dhe që janë në gjendje ta anulojnë

  Ata që ngasin makinën mund të mos e dinë që makina i spiunon duke mbledhur informacion për lëvizjet e tyre. Agjencitë e rendit në...

Zbulim i bujshëm/ Inteligjenca artificiale identifikon personat më të rrezikuar për të vdekur nga Covid-19. Ky grup njerëzish është 8 herë më i prekur

Një mjet i ri i inteligjencës artificiale (AI) pretendon të llogarisë rrezikun e një pacienti për të vdekur nga COVID-19 dhe variantet shoqëruese duke...

Mos i humbisni këto imazhe. Pamje fantastike nga planeti Mars

Sonda e NASA-s, Perseverance, sot feston 100 ditë në planetin Mars. BBC sjell një koleksion fotosh të shkrepura nga kjo sondë, të cilat të...

Turqia mund të furnizojë Shqipërinë me dronët vrasës. Media greke ngre shqetësimin

Polonia u bë vendi i parë i NATO-s që bleu 24 dronë turq “Bayraktar TB2”. Prodhimi dhe fuqizimi i Turqisë ka krijuar shqetësim në Athinë....

Mësoni sa ndjekës duhet të keni në rrjetet sociale për të fituar mijëra dollarë?

Në ditët e sotme, ndikuesit profesionistë dhe krijuesit e përmbajtjes dixhitale bëjnë një pasuri me ndihmën e mediave sociale. Në fakt, mediat sociale që ofrojnë...

Kina zbarkon në Mars

Një anije kozmike kineze pa ekuipazh ka zbritur me sukses në sipërfaqen e Marsit, ka raportuar agjencia shtetërore kineze e lajmeve “Xinhua”. Sonda kineze...

Ndiqni në kohë reale “itinerarin” e raketës kineze. U filmua përtej Adriatikut. Ushtria amerikane tregon vendin ku do bjerë (Video direkt nga kozmosi)

Humbja e kontrollit të një rakete kineze e lëshuar në hapësirë pak ditë më parë, ka ngjallur shqetësime tek shumë njerëz, ku në "zonën...

Testi del me sukses. Raketa SpaceX e Elon Musk gati të dërgojë njerëz në hapësirë

Arriti të ulet me sukses në Tokë raketa prototip Starship e kompanisë së Elon Musk, SpaceX. Raketa ia arriti të kryejë një hap tjetër përpara...

Stuhia diellore me shpejtësi 1,800,000 km/orë pritet të godasë nesër Tokën

Një stuhi diellore që udhëton me 1.8 milion km / orë pritet të godasë Tokën këtë fundjavë, duke ndikuar potencialisht në teknologjinë tonë satelitore....

Çfarë po ndodh me profilet e politikanëve në Facebook

Pak ditë nga data e zgjedhjeve të përgjithshme në Shqipëri, partive politike dhe politikanëve shqiptarë u ka rënë drastikisht “pazari” në Facebook. Më datë 8...

Lajmet e fundit