Kërkesa e SPAK për rigjykimin e dosjes “Mediu”, Gjykata e Lartë merr vendimin

0

Gjykata e Lartë ka shpallur moskopetencë për rihapejen e çështjes ndaj ish ministrit të mbrojtjes Fatmir Mediu. Gjykata e Lartë vendosi që t’ia ritkejë aktet e kësaj çështje Gjykatës së Shkallës së Parë Kunder Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Tre javë më parë Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK i kërkoi gjykatës së lartë të nisë procesin e gjykimit për ish-ministrin e Mbrojtjes, Mediu në lidhje me shpërthimin e municioneve në fabrikën e demontimit në Grdëc, kërkesë e cila u rrëzua nga GJL.

Kujtojmë se në 2009-tën hetimet për Mediun u mbyllën për shkak të imunitetit si deputet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here