Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern jep dorëheqjen

0

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern njoftoi sot se do të largohet nga detyra muajin e ardhshëm – jo më vonë se 7 shkurt – pas më shumë se pesë vjetësh në pushtet.

Zonja Ardern , 42 vjeçe gjatë një konference për shtyp në një takim të Punës tha: “Thjesht nuk kam energji për katër vite të tjera”.
Jacinda Ardern u bë kryeministre e një qeverie koalicioni në vitin 2017, në moshën 37-vjeçare, përpara se të drejtonte partinë Laburiste drejt një fitoreje elektorale dhe një shumicë të plotë në parlamentin e Zelandës së Re tre vjet më vonë.

Por së fundmi ajo ka parë që popullariteti i saj dhe i partisë së saj të bjerë në sondazhe, me zgjedhjet që priten më vonë këtë vit. Sot ka bërë të ditur se ato do të organizohen më 14 tetor.

Një nga krerët më të rinj të qeverisë në botë, e dyta që u bë nënë gjatë kohës që ishte në detyrë, ajo bëri njoftimin e papritur për shumë njerëz në konferencën e saj të parë për shtyp në vitin 2023.

Në daljen e saj të parë publike që nga fillimi i pushimeve të verës hemisferike të parlamentit, muaji- gjatë, zonja Ardern shpjegoi se shpresonte se do ta përdorte pauzën për të gjetur energjinë që i nevojitej për të vazhduar qeverisjen. “Por unë nuk isha në gjendje ta bëja këtë”, shtoi ajo.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu