Kupa e Botës për Klube/ Manchester City shkon në finale

0

ARABIA SAUDITE – Pa ngritur gazin deri në fund, Manchester City kapërceu pengesën e Urawa Red Diamonds me 3-0 dhe rezervoi një vend në finalen e World Club ndaj Fluminense.

Ai duhej patjetër një rezultat pozitiv për të kthyer ndryshimin dhe Kupa e Botës për Klube u duk se ishte mundësia e përsosur për ta bërë këtë. Pa pasur nevojë të ringjallni motorët, Manchester City e bëri punën kundër kampionëve të Azisë, Urava Red Diamonds dhe me finalen 3-0 rezervoi një vend në finalen e tyre të parë

Pasi kaluan dyzet minutat e para hipnotike me posedim dërrmues, por pak raste klasike, më në fund “Qytetarët” arritën të hapin rezultatin me ndihmën e… fatit. Në kohën shtesë nga vonesat e pjesës së parë, Nunes bëri kthesën në zonë dhe pa dashje Hoibraten (45’+1), e dërgoi topin në rrjetën e ekipit të tij, duke zhbllokuar fitoren për anglezët.

Në të 52-ën dhe pas një krosimi të shkëlqyer nga Walker në anën e pasme të mbrojtjes, Kovacic shënon për të kontribuar në festën 2-0. Bernardo Silva, shtatë minuta më vonë, kishte radhën për të shënuar 3-0 për Manchester Cityn dhe për t’i bërë gjërat edhe më të thjeshta për fundin e ndeshjes.

Në të 81-ën Anderson parandaloi golin e nderit për japonezët dhe vulosi një paraqitje dinjitoze me rezultatin 3-0 për “Qytetarët” që do të përballen për Kupën e Botës për Klube në finalen e tyre të parë me brazilianët e Fluminenses.