Ky është çmimi marramendës i Remdesivir, ilaçit që kuron Koronavirusin

0

Gilead Sciences, kompania që prodhon ilaçin Covid-19, ditën e djeshme ka njoftuar në një letër të hapur se ka vendosur të caktojë një çmim prej 390 dollarë për flakon për qeverinë amerikane, e cila do të përfshinte spitalet e ish-Veteranëve dhe spitalet e Departamentit të Mbrojtjes, si dhe qeveritë e tjera të vendeve të zhvilluara.

Por çmimi i zbritur nuk do të përfshijë Medicare ose Medicaid.

Një kurs trajtimi pesë-ditor do të përfshinte gjashtë shishka, të cilat do të ishin të barabarta me 2,340 dollarë për pacient, tha Daniel O’Day, kryetari dhe CEO i Gilead Sciences, në letër.

Qeveria amerikane do të vazhdojë të menaxhojë shpërndarjen e dërgesave të SHBA për spitalet deri në shtator, njoftoi kompania.

Sipas letrës çmimi për kompanitë private të sigurimeve në SHBA do të jetë 520 dollarë për shishkë, që do të ishte 3,120 dollarë për pacient për një kurs trajtimi pesë-ditor të gjashtë shishkave.

Remdesivir, i cili aktualisht administrohet përmes infuzioneve, është ilaçi i vetëm që ka një autorizim për përdorim urgjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA, për të trajtuar infeksionet koronavirus.

Deri më tani, trajtimet Remdesivir ishin dhuruar në qeverinë amerikane dhe të alokuara nga Departamenti Amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore dhe shteteve.

Sidoqoftë, dërgesat e planifikuara për këtë dhurim të fundit të qeverisë amerikane po dalin sot.

Burimi:CNN|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu