Lushnjë/ Armëmbajtje pa leje, procedohen penalisht 3 shtetas

0

Lushnjë/Inteligjenca policore dhe kontrollet në kuadër të megaoperacionit “Sundimi i ligjit”, mundësojnë 3 goditje të tjera kundër armëmbajtjes pa leje.

Sekuestrohen 1 armë zjarri kallashnikov, një numër i konsiderueshëm fishekësh, 1 armë e ftohtë dhe 1 mjet prerës.

Për 3 rastet, procedohen penalisht 3 shtetas dhe punohet për arrestimin e poseduesit të armës së zjarrit dhe municionit.

Si rezultat i administrimit të menjëhershëm të informacioneve nga inteligjenca policore, të siguruara në kuadër të planit operacional “Sundimi i ligjit”, për disa raste të posedimit të kundërligjshëm të armëve të zjarrit dhe armëve të ftohta, specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Lushnjë finalizuan operacionin policor të koduar “Kasharaj”. Gjatë operacionit:

1.u shpall në kërkim shtetasi A. K., 34 vjeç, banues në fshatin Kasharaj, pasi nga kontrollet në banesën e tij, u gjetën 1 armë zjarri kallashnikov, 2 krehra me fishekë dhe 224 fishekë luftarak. Në vijim të veprimeve procedurale për rastin, u referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për babanë e 34-vjeçarit, shtetasin R. K., sepse dyshohet si bashkëposedues i armës dhe municionit;

2.u referuan materialet në Prokurori, ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin D. Sh., 22 vjeç, banues në fshatin Kosovë e vogël, pasi nga kontrolli në automjetin pa targa, që drejtonte, u gjet një armë e ftohtë (shkop bejsbolli);

3.u referuan materialet në Prokurori, ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin D. L., 24 vjeç, banues në Lushnjë, pasi nga kontrolli fizik, iu gjet një mjet prerës (thikë).

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier, për veprime të mëtejshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu