Mjekët shpëtojnë adoleshentin në Bakhmut i cili u plagos gjatë sulmit rus : Një djalë i pathyeshëm dëshiron të jetojë në qytetin e tij (FOTO)

0

Gjashtëmbëdhjetë vjeçari Roman nga qyteti i Bakhmut për pak sa nuk vdiq në shtëpinë e tij së bashku me familjen e tij. Familja shpëtoi nga rrënojat, por djali mori një plagë në dorë nga mina shpërthyese.

Historia e Romanit tregohet nga Shoqata e Parë Mjekësore e Lviv.

Shtëpia e djalit u sulmua në orën 02:30, kur njerëzit duke përfituar nga momentet e qetësisë tentuan të flinin pas sulmit të fundit.

Shtëpia filloi të dridhej dhe në një moment tavani ra mbi djalin.

Një adoleshent i gjakosur me një dëmtim në kokë dhe dorë ka arritur të dalë për mrekulli nga nën rrënoja. U shpëtuan edhe të afërmit. Shtëpia ku ata jetonin është djegur.

Familja e plagosur fillimisht u shtrua në spitalin e Kramatorsk, dhe më pas Roman u transportua në Qendrën Kombëtare të Rehabilitimit Nezlamni (I pathyeshëm) të Shoqatës së Parë Mjekësore të Lviv.

I riu ka një plagë nga mina shpërthyese në dorën e djathtë, një frakturë e hapur e zhdrejtë e dy gishtave me vijë të gjatë thyerjeje dhe defekte në lëkurë.

Sipas mjekëve, gjendja e adoleshentit është përmirësuar ndjeshëm.

Dhe megjithëse shtëpia e Romanit nuk është më aty dhe ka beteja të ashpra për vendlindjen e tij, ai dhe familja e tij ëndërrojnë të kthehen sa më shpejt në Bakhmut. Një djalë i pathyeshëm dëshiron të jetojë në qytetin e tij të pathyeshëm”, thotë stafi i spitalit.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu