Ndjehen paslëkundje, sizmiologu: Nuk është tërmet për panik!

0

Sizmiologu Rrapo Ormeni ka qetësuar qytetarët pas lëkundjeve të forta të tërmetit të ndjera mbrëmjen e sotme.

Ai u shpreh se nuk është një tërmet i cili shkakton panik dhe dëme materiale.

“Një tërmet i cili ka rënë tani është me epiqendër 25 km në verilindje të Tiranës është ndjerë fort dhe në Tiranë. Është një tërmet 4.7 i shkallës rihter dhe mbi 6 ballë. Zona Bulqizës Dibër është një zonë sizmike. Pas këtij tërmeti ka pasur edhe lëkundje të tjera më të vogla. Nuk është një tërmet që shkakton panik, nuk shkakton dëme materiale”- tha Ormeni për “Report Tv”.

Një tërmet me magnitudë 4.7 ballë i shkallës rihter me epiqendër në Klos, vetëm 23 kliometra larg Tiranës e me thellësi 3 kilometra, ka tronditur mbrëmjen e sotme disa qytete të vendit.

Lëkundje të forta janë ndjerë në Tiranë, në Klos, Lezhë, Fushë-Krujë, Durrës, Elbasan, Shkodër, si dhe Pogradec.

Sipas ministrisë së Mbrojtjes deri tani raportohet disa dëme të lehta në Njësinë Administrative Xibër, Bashkia Klos.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu