Një infermiere me Covid u zgjua pas 28 ditësh në koma me ndihmën e … Viagras!

0

Gruaja 37-vjeçare po luftonte për të qëndruar në jetë dhe regjimi eksperimental i trajtimit me pilulën e disfunksionit erektil pati rezultate të mrekullueshme.
Ajo ishte në koma artificiale për njëzet e tetë ditë duke luftuar sëmundjen Covid-19.

Infermierja britanike, nënë e dy fëmijëve, po luftonte për të mbetur gjallë pas komplikimeve të rënda të koronavirusit.

Ajo përfundimisht doli nga koma me ndihmën e pilulës blu më të famshme në botë, Viagrës, sipas gazetës britanike “Daily Mail”.

Monica Almeida, 37 vjeç, e cila vuan nga astma, kishte marrë të dyja dozat e vaksinës kundër koronavirusit.

Mjekët e kishin “shtruar” pasi gjendja e saj nuk kishte asnjë përmirësim.

Por kur kolegët e saj i dhanë asaj Viagra në Spitalin e Qarkut Linkoln si pjesë e një regjimi eksperimental trajtimi, gruaja u “ringjall”.

Gjendja e saj ishte shumë e rëndë dhe mjekët kishin planifikuar të mbyllnin ventilatorin e saj për tre ditë.

Megjithatë, me administrimin e pilulës për ereksion, gjendja e saj shëndetësore u përmirësua pasi nivelet e oksigjenit që i nevojiteshin u ulën ndjeshëm.

Sipas publikimit britanik, këto ditë ajo po shërohet në shtëpi me bashkëshortin e saj Arthur dhe u bën thirrje bashkëqytetarëve të saj që të vaksinohen sa më shpejt kundër sëmundjes Covid.

Monica nga Gainborough, Lincolnshire, u shtrua në spital më 9 nëntor pasi u testua pozitive për koronavirus më 31 tetor.

Ajo u dërgua në njësinë e kujdesit intensiv një javë më vonë përpara se mjekët ta vendosnin në koma artificiale më 16 nëntor.

Gjendja e saj shëndetësore filloi të përmirësohej dhe ajo u zgjua nga koma artificiale më 14 dhjetor.

Kur ajo hapi sytë, mjekët në Spitalin e Qarkut Lincoln zbuluan se asaj i ishte dhënë një dozë e madhe Viagra si pjesë e një regjimi eksperimental për të cilin kishte pranuar para se të hynte në një koma artificiale.

Ilaçi për mosfunksionimin erektil lejon një rrjedhje më të madhe të gjakut në të gjitha zonat e trupit duke relaksuar muret e enëve të gjakut.

Në rastin e Almeidës, nivelet e oksigjenit të nevojshëm pas Viagrës u reduktuan me 50%.

Infermierja ishte aq e sëmurë sa i këshilluan prindërit e saj të merrnin avionin nga Portugalia për t’i dhënë lamtumirën vajzës së tyre.

Por në minutën e fundit mjekët kurues vendosën të përdorin trajtimin e pazakontë te pacientët me Covid pasi zgjeron enët e gjakut dhe hap rrugët e frymëmarrjes.

Nëna 37-vjeçare u zgjua nga koma artificiale më 14 dhjetor dhe mjekët e lejuan të kthehej pranë familjes në prag të Krishtlindjeve.

Deri më tani, pilula blu mund t’u jepet pacientëve me Covid në Mbretërinë e Bashkuar nëse ata kanë rënë dakord të marrin pjesë në një studim pilot.

“Padyshim që ishte Viagra ajo që më shpëtoi. “Brenda 48 orëve, rrugët e mia të frymëmarrjes u hapën dhe mushkëritë e mia filluan të përgjigjen …

Nëse mendoni se si funksionon ilaçi, ai zgjeron enët e gjakut”, tha infermierja për gazetën Mirror.

“Ka shumë njerëz që thonë se vaksina ka vrarë njerëz. Unë nuk e mohoj që ka njerëz që reagojnë keq ndaj vaksinës, por kur shikojmë numrin e vdekjeve pa vaksinim, atëherë mesazhi është të merrni vaksinën tuaj.

Nuk e prisja kurrë që në moshën 37-vjeçare të sëmuresha kaq rëndë. “Nuk e kisha menduar kurrë se kjo do të më ndodhte dhe dua që njerëzit ta marrin më seriozisht”, tha infermierja me fat në mal.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu