Pas BE-së edhe Kanadaja do të ndalojë aplikacionin TikTok për punonjësit e saj

0

Kanadaja do të ndalojë aplikacionin TikTok nga të gjitha pajisjet e lëshuara nga qeveria duke filluar nga e dita e nesërme.

Vendimi pason një rishikim nga shefi i informacionit të Kanadasë dhe aplikacioni “paraqet një nivel të papranueshëm rreziku për privatësinë dhe sigurinë”. Një nga zëdhënësit e TikTok-ut u shpreh se kompania ishte e zhgënjyer me vendimin e qeverisë kanadeze.

Ky vendim i Kanadasë vjen vetëm disa ditë pasi Komisioni Evropian njoftoi për një masë të ngjashme ndaj zyrtarëve të vet.

Kryeministri Justin Trudeau tha se kishte mjaft shqetësime për sigurinë rreth aplikacionit për të kërkuar ndryshimin.

“Ky mund të jetë hapi i parë që duhet të bëjmë,” tha ai sot në një konferencë shtypi pranë Torontos.

TikTok është kritikuar për përdorimin e informacionit personal dhe lidhjet me qeverinë kineze. Aplikacioni video me formë të shkurtër është në pronësi të firmës kineze ByteDance Ltd.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu