Pinë dezinfektuesin e duarve, vdesin tre persona, verbohet një tjetër

0

Tre persona në New Mexico vdiqën dhe një është verbuar përgjithmonë nga helmimi i metanolit, pasi pinë dezinfektuesin e duarve, thanë zyrtarët shëndetësorë.

Gjithashtu tre të tjerë janë në gjendje kritike, tha Departamenti i Shëndetit të New Mexico në një deklaratë.

Rastet u raportuan në New Mexico Poison Control muajin e kaluar, dhe kanë të bëjnë me alkoolizmin, thanë zyrtarët shëndetësorë.

Ata nuk dhanë detaje shtesë mbi viktimat ose ku ndodhën incidentet.


Nëse mendoni se mund të keni përdorur ose konsumuar dezinfektues duarsh që përmban metanol, ju lutemi kërkoni kujdes mjekësor, tha sekretari shtetëror i shëndetësisë Kathy Kunkel në një deklaratë.

Disa njerëz janë njohur që përdorin dezinfektuesin e duarve për t’u intoksikuar për shkak të përmbajtjes së tij të alkoolit.

Burimi:CNN|joq

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu