Protestat në Kazakistan/ Presidenti jep dorëheqjen, zyra e kryebashkiaukt digjet

0

Presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev ka dhënë dorëheqjen pasi shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. Reuters raporton se protestuesit sulmuan ndërtesat publike në qytetin më të madh të Kazakistanit të mërkurën, ndërsa forcat e sigurisë luftuan për të vendosur kontrollin pasi qeveria dha dorëheqjen në përgjigje të zemërimit popullor për rritjen e çmimit të karburantit.

Rritja e çmimit të gazit po krijon kaos në Kazakistan dhe si duket as dorëheqja e presidentit nuk po i qetëson protestuesit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu