Regjimi iranian vret 1700 qen. Aktivistët: Kjo është brutale

0

IRAN- Regjimi iranian ka vrarë brutalisht më shumë se 1700 qenë në Qarkun Damavand, në lindje të Teheranit.

“Arsyeja kryesore e regjimit Ali Khomeinist për vrasjet e pandërprera dhe promovimin e kulturës së mizorisë ndaj kafshëve është një mënyrë tjetër për të privuar popullin iranian nga gëzimi ose rehatia që kafshët u sjellin njerëzve”, tha një gazetari iranio-amerikan dhe eksperti i të drejtave të njeriut Banafsheh.

Zyrtarët komunalë mbyllën më parë rojet në strehën Gandak dhe bllokuan rrugët e hyrjes në vend për të parandaluar vullnetarët që të vinin dhe të mbronin qentë.

Gazetarja dhe aktivistja iraniane Masih Alinejad postoi një video në Tëitter në të cilën një vullnetare e përlotur vendos duart mbi një qen të ngordhur dhe thotë:

“Ai ishte qeni më i ndjeshëm dhe më i bindur”, shkruan ajo.

Në vitin 2019, aktivistët e të drejtave të kafshëve protestuan jashtë Bashkisë së Teheranit pasi u shfaqën raporte dhe video për vrasjen e tmerrshme të qenve endacakë, përfshirë këlyshët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu