Rrëfimi tronditës i vajzës: Murgesha më përdhunoi 1 vit rresht

0

Franca është e tronditur nga një raport që ka zbuluar skandalin në Kishën Katolike ku 330.000 fëmijë janë abuzuar seksualisht nga murgeshat dhe priftërinjtë 70 vitet e fundit. Raporti historik prej 2.500 faqesh u publikua të martën, 5 tetor, pas më shumë se dy vitesh hetime nga një komision i pavarur. Një viktimë e quajtur “Marie” dëshmoi se ajo ishte abuzuar që kur ishte 11-vjeçe. Marie u vendos në një shkollë konvikti francez katolik për “vajza të reja nga familje të mira” kur ajo ishte në klasën e pestë. Ajo mban mend një murgeshë e cila vinte çdo ditë në klasën e saj për të zgjedhur një student që do ta ndihmonte me meshën. Por murgesha nuk po kërkonte dikë që ta ndihmonte, ajo ishte në kërkim të një viktime.

Isha 11 vjeç dhe dukesha 9. Ajo do të më zgjidhte mua një herë në dy ose tre herë. Ajo më çoi në zyrën e saj, mbylli derën dhe pastaj tërhoqi perdet. Pastaj ajo më vuri në gjunjë për të më bërë të lexoja ungjillin sipas Shën Palit ose një shenjtori tjetër, ndërsa ajo më shtrëngoi me njërën dorë në gjoks dhe më tërhoqi brekët me dorën tjetër. Ne natyrisht ishim me funde me rrudha dhe jo me pantallona. Më tmerroi dhe u paralizova. Unë isha vërtet një dhuratë për këtë murgeshë … sepse ajo e dinte mirë se nuk rrezikonte asgjë.
Marie nuk mund të fliste me prindërit e saj të devotshëm katolikë për abuzimin derisa një mik e bindi që ta bënte këtë. Rezultati, thotë ajo, ishte katastrofik pasi ata nuk e besuan dhe e akuzuan se ajo po gënjente. Abuzimi zgjati gjithë vitin. Në moshën 35 vjeç, “Marie” i tha sërish nënës së saj për abuzimin.

Nëna ime me lumturi më tha se ishte e pamundur që një murgeshë të cilës ajo i besoi vajzës së saj të abuzonte me një vajzë. Pedofilia femërore ekziston dhe për fat të keq mediat nuk flasin kurrë për të.
Tetëdhjetë përqind e viktimave ishin djem të rinj midis moshës 10 dhe 13 vjeç, megjithatë shumë vajza gjithashtu pësuan abuzim, jo ​​vetëm nga priftërinjtë, por edhe nga murgeshat. Murgeshat përdornin kryqëzimet për të përdhunuar vajzat e vogla ose i detyronin djemtë të bënin seks me to, sipas raportit. Hetimi zbuloi se rreth 330,000 fëmijë ishin viktima të abuzimit seksual brenda Kishës Katolike të Francës midis 1950 dhe 2020, me rreth 216,000 njerëz të abuzuar nga priftërinjtë dhe klerikë të tjerë.

Burimi:theparadise, joq.al

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu