Shefi i Pentagonit Lloyd Austin rezulton pozitiv me Covid-19

0

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin njoftoi dje se ka rezultuar pozitiv me Covid-19 dhe raportoi se simptomat e tij janë të buta.

Sipas Politico, në një deklaratë, Austin tha se ai mori një rezultat pozitiv të testit të dielën në mëngjes dhe e kërkoi testin pasi përjetoi simptomat në shtëpi. Austin, i cili është plotësisht i vaksinuar dhe ka marrë një vaksinë përforcuese, tha se do të karantinohet në shtëpi për pesë ditët e ardhshme.

“Siç më bëri të qartë doktori im, statusi im plotësisht i vaksinuar dhe përforcuesi që mora në fillim të tetorit e kanë bërë infeksionin shumë më të butë sesa do të kishte qenë ndryshe. Dhe unë jam mirënjohës për këtë,” tha Austin.

Shefi i Pentagonit tha se ka informuar presidentin Joe Biden dhe zyrtarë të tjerë të Departamentit të Mbrojtjes për testin e tij pozitiv. Austin tha se ai u takua për herë të fundit me Biden më 21 dhjetor dhe nuk ka qenë në Pentagon që nga e enjtja. Ai tregoi se planifikon të marrë pjesë virtualisht në takime këtë javë.

Austin është zyrtari më i fundit i Pentagonit që ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Muajin e kaluar, shefi i Byrosë së Gardës Kombëtare, gjenerali Dan Hokanson rezultoi pozitiv. Çështja e Austin vjen ndërsa varianti Omicron shpërthen nëpër SHBA dhe ka prodhuar një rritje të mprehtë në rastet e Covid javët e fundit. Austin përsëriti gjithashtu thirrjet që personeli i DoD të merrte vaksinën. Pentagoni ka mandatuar vaksinën për trupat dhe shefi i Pentagonit vuri në dukje se imunizimi kundër virusit është një çështje për gatishmërinë ushtarake.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu