Shtatë persona të arrestuar pasi akuzohen për abuzim racist drejtuar yllit të Real Madrid

0

Shtatë persona u arrestuan të martën në lidhje me incidentet e abuzimit racist të drejtuar ndaj yllit të Real Madridit, Vinícius Jr. këtë sezon.

Policia spanjolle tha se katër të rinj ishin arrestuar pasi dyshohet se kishin varur një figurë të Vinícius në një urë në Madrid në janar, ndërsa tre të tjerë u arrestuan me dyshimin se ishin përfshirë në ofendimet raciste të drejtuara ndaj brazilianit gjatë ndeshjes së së dielës kundër Valencias.

Të dy incidentet po trajtohen si krime të urrejtjes.

Incidenti me figurën ndodhi në kryeqytetin spanjoll pranë qendrës stërvitore të Realit përpara çerekfinales së Kupës së Mbretit kundër Atlético Madrid më 26 janar.

Në videot që u shikuan gjerësisht në mediat sociale, figura – e cila ishte e veshur me një fanellë të Real Madridit me emrin e Vinícius dhe numrin 20 në shpinë – u shfaq e varur së bashku me një pankartë ku shkruhej: “Madridi e urren Realin”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu