Si të ulni kolesterolin? Mjafton të sillni në tryezë këto ushqime

0

Kolesteroli është një term që ka një kuptim negativ kur lidhet me shëndetin dhe ushqimin e zemrës. Por a e dini vërtet se çfarë është kolesteroli dhe cila është lidhja e tij me atë që vendosim në pjatën tonë?

Është një substancë lipide e pranishme në trupin tonë, e cila luan një rol thelbësor në formimin e membranave qelizore dhe në prodhimin e hormoneve. Megjithatë, është e rëndësishme të ruani një ekuilibër në nivelet e kolesterolit në gjak, pasi shumë mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Kjo na çon në pyetjen thelbësore se cila është marrëdhënia midis kolesterolit dhe asaj që hamë? Lidhja mes dietës, stilit të jetesës dhe kolesterolit është e padiskutueshme. Për shembull, një dietë e pasur në yndyrna të ngopura mund të rrisë nivelet e kolesterolit LDL, i quajtur shpesh “kolesteroli i keq”, duke rritur rrezikun e grumbullimit të pllakave në arterie. Nga ana tjetër, disa ushqime mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit, duke promovuar kështu shëndetin e zemrës.
Kemi përzgjedhur 10 ushqime që mund t’ju ndihmojnë ta mbani këtë nën kontroll.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu