Si u përfshi në abuzimin me tenderat emri i rektorit dhe i shefes së Financës të UBT

0

TIRANË- Detaje të reja janë zbuluar nga skema e mashtrimit në Universitetin Bujqësor të Tiranës, ku në pranga kanë përfunduar 4 persona.

Burime për Dosja.al nga grupi hetimor bëjnë me dije se tek listat e marra në duar nga Prokuroria, vihet se se është regjistruar shërbim extra mbi limitet e lejuara të zyrtarëve të tjerë në Universitet.

DOKUMENTI- Si u përfshi në abuzimin me tenderat emri i rektorit dhe i

Në këtë skemë përfshihet edhe emri i rektorit dhe i shefes së Financave që firmos listën me honoraret, edhe pse nuk ka lidhje pasi nuk është staf akademik. Emri i rektorit të Universitetit, Fatbardh Sallaku, figuron edhe në denoncimet e bëra nga kallëzuesi që ka shkaktuar hapjen e hetimeve në Prokuror. Prokuroria e Tiranës ka sqaruar për mediat se drejtori i Fermës Didaktike në UBT, Ali Rasha e ka përdorur shpeshherë emrin e rektorit në bisedat me personin që ka bërë kallëzimin, për të justifikuar blerjet e tij dhe abuzimet me tenderat.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu