Tradhtoi burrin emigrant, gruaja denoncon dashnorin: Më kërcënoi me…

0

Një grua në Tiranë, e cila e trádhtoi burrin gjatë kohës që ai jetonte jashtë vendit, është detyruar jo vetëm t’i tregojë atij për lidhjen jashtëmartesore, por me të për krahu ka përfunduar në pòlici. I denòncuar nuk ishte bashkëshorti, por ish i dashuri i gruas. Të dy ata u njohën përmes rrjeteve sociale, në llogaritë përkatëse të “Facebook”. Kur gruaja u bind se duhej t’i jepte fund trádhtisë, i dashuri i fshehtë nuk e ka pranuar mbylljen e kapitullit dhe ka nisur nga kèrcënimet, aq sa në një moment ai ka kánosur se do t’i merrte lopën apo makinën.

Kallèzimi i pabesueshëm është mbajtur nga oficeri i pòlicisë, Arjan Boci pranë komisariatit numër një. Denòncuesja quhet E.V., e martuar, ndërsa personi me të cilin gruaja trádhtoi bashkëshortin E.T. “Jam e martuar, kam dy fëmijë. Në nëntor 2019 pas tre viteve trádhti, lidhja përfundoi. Nuk dëshiroja ta takoja më, pasi im shoq mësoi për lidhjen jashtëmartesore. E.T kërkonte doemos takim pas këtij vendimi dhe disa herë erdhi në shtëpi”. Siç tregohet më tej, i dashuruari gòdiste me gurë banesën dhe disa herë i ka bërë prèsion dhe shántazh nëpërmjet telefonit.

Në këto kushte, gruaja është detyruar të mbyllë telefonin. Por, i dashuruari ka vazhduar me prèsione me mesazhe deri edhe te burri, vjehrra dhe vjehrri. “Ai më kèrcënoi se po mos të dilja në takim, do më vríste, do më merrte pèng fëmijët në shkollë, ose se do vríste mua dhe bashkëshortin tim”, thotë gruaja. Ka dyshime se i riu, me status beqar e ka gjurmuar gruan herë pas here.

E.T në një rast shkoi në shtëpinë e denòncueses, ku pasi hyri në ambientet e verandës, ai takoi vjehrrën e të dashurës. Ai e sháu dhe e ofèndoi, së cilës i kërkoi një shumë parash në formë detyrimi. “Dua tre milionë lekë, lopën ose makinën që e keni të parkuar në oborr”, ka kèrcënuar më tej ish-partneri i nuses së saj.

Ndonëse pòlicia ka dyshime të paverifikuara se kònflikti mund të jetë agravuar për shkak të ndonjë shume, ende nuk ka prova ta vërtetojë këtë opsion. Për momentin oficerët do besojnë pretendimin e gruas së martuar, që këmbëngul se është përndjekur që nga muaji tetor 2019 dhe deri në fund të majit 2020, ditën kur ajo u bind se duhet të njoftonte pòlicinë.

“Ndihem e fríkësuar, kam ndryshuar stilin e të jetuarit”, i tregoi pòlicisë ajo. Sa i takon lidhjes jashtëmartesore, gruaja pranoi se bashkëshorti ishte vënë në dijeni. “Lidhja íntime zgjati pothuajse tre vjet. Marrëdhënia ishte e fshehtë deri në momentin që bashkëshorti mori telefonin tim dhe lexoi të gjitha mesazhet dhe komunikimet tona.

Njohja jonë me E. filloi nëpërmjet telefonit, kur pasi u prezantuam në ‘Facebook’ dhe komunikuam për njëfarë kohe, ai më telefonoi. Këtë numër nuk e posedoj më, pasi e kam mbyllur gjatë shqetësimeve disamujore, bezdisjeve dhe agrèsivitetit. Pas rreth gjashtë muajsh, e gjendur në një situatë të tillë, kur ai më shántazhonte edhe me fotografi dhe më kèrcënonte, u detyrova ta takoj dhe u detyrova të krijoj një lidhje íntime që zgjati tre vite”.

Edhe pse gruaja këmbëngul se ishte detyruar ta trádhtonte bashkëshortin për shkak të fotografive që i kishte nisur të panjohurit, pòlicia thotë se ka dyshime të forta që ajo e trádhtoi me vullnet të plotë partnerin.

Megjithatë, gruaja shton “ai më kèrcënoi se do iu tregonte të gjithëve, dhe e gjendur në këto kushte shkova me E.T, sa herë kërkonte ai”. Sipas pòlicisë, referuar qëndrimit të kallèzueses, i riu shkonte në banesën e saj private që gjendet në periferi të Tiranës dhe e takonte. “Ndonëse kallèzuesja jetonte edhe me vjehrrin e vjehrrën, ata nuk kanë kuptuar asgjë”, shprehet një burim që po e heton partnerin zemërthyer për përndjèkje.

Rezulton se rreth një muaj më parë, pasi bashkëshorti u kthye në Shqipëri për shkak të Còvidit, ai gjeti telefonin e partneres që e kishte lënë mbi lavatriçe. “Im shoq gjeti të gjitha mesazhet në telefon dhe nga kjo arsye më pyeti kush ishte dhe çfarë kishte ndodhur. Ndërpreva çdo komunikim me të, hoqa telefonin sepse ma kërkoi im shoq, ndaj E.T nuk kishte ku të më telefononte”. Pòlicia bën me dije se çifti që ka dy fëmijë, një të moshës 12 vjeç dhe tjetrin të moshës 8 vjeç është përpjekur që kjo çështje mos të kuptohej nga dy të moshuarit që jetojnë me ta.

Por diçka e tillë ka qenë e pamundur. Pas ndërprerjes së komunikimit, edhe pse gruaja pretendon se po përndiqej prej kohësh, partneri kishte shkuar befas në banesë. “Ai erdhi në shtëpinë tonë dhe filloi të më kánosë, filloi të ruajë të gjithë pjesëtarët e familjes, dhe t’i shqetèsonte të gjithë, bashkëshortin, kunatën, kunatin, nusen e kunatit, vjehrrin e vjehrrën.

Ai ju telefononte atyre dhe iu kërkonte që të më linin të dilja nga shtëpia”, thotë më tej gruaja në denòncim. Pòlicia ka pyetur si fillim vjehrrin dhe vjehrrën që tregojnë se si i riu i kèrcënoi nën pretendimin se nusja e tyre i kishte marrë një borxh, ndaj dhe ai do t’ju merrte lopën ose makinën. Ndërkohë pritet që të pyetet gjithë familja e telefonuar nga i dashuruari, përfshi kunetër e kunata, që të gjithë ata të telefonuar nga i riu./GazetaSi

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu