Ukraina godet me dron rafinerinë e tretë më të madhe të Rusisë

0

UKRAINË- Një dron ukrainas goditi të martën rafinerinë e tretë më të madhe të naftës në Rusi, rreth 1,300 km nga vija e frontit, duke goditur një njësi që përpunon rreth 155,000 fuçi naftë bruto në ditë, megjithëse nuk shkaktoi dëme kritike. Një burim i inteligjencës ukrainase tha se Ukraina goditi njësinë primare të rafinimit në rafinerinë e naftës në rajonin shumë të industrializuar të Tatarstanit të Rusisë dhe shkaktoi një zjarr.

Sulmet e tilla synojnë të reduktojnë të ardhurat e naftës së Rusisë. Zyrtarët rusë thanë se pajisjet bllokuese u mbyllën në një dron ukrainas pranë Tatneft, e cila ka një kapacitet prodhimi vjetor prej më shumë se 340,000 fuçi në ditë. Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan se droni goditi njësinë parësore të rafinimit, CDU-7, megjithëse nuk dukej se kishte shkaktuar dëme serioze.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu