Varka e emigrantëve që u copëtua në Itali, arrestohen tre persona

0

Në Itali janë arrestuar tre persona të cilët dyshohet se trafikuan deri në 200 emigrantë në bordin e një varke druri që u copëtua në shkëmbinj në jug të Italisë të dielën, duke vrarë të paktën 64 persona, tha policia të martën.

Nënkoloneli Alberto Lippolis tha se një burrë turk dhe dy shtetas pakistanezë kishin lundruar me varkën nga Turqia në Itali, pavarësisht motit të tmerrshëm dhe u identifikuan nga të mbijetuarit si “fajtorët kryesorë të tragjedisë”.

“Sipas hetimeve fillestare, ata dyshohet se u kanë kërkuar emigrantëve rreth 8,000 euro (8,485 dollarë) secili për udhëtimin vdekjeprurës”, tha Lippolis, komandant i një ekipi të policisë financiare në rajonin e Kalabrisë. “Të tre janë arrestuar”.

Një nga pakistanezët ishte i mitur, tha një burim gjyqësor, duke shtuar se policia po kërkonte një të dyshuar të katërt, i cili është turk.

Varka goditi shkëmbinjtë dhe u shpërtheu herët të dielën në det të rënduar pranë qytetit të Steccato di Cutro në majë të Italisë.

Ekipet e shpëtimit nxorrën një burrë të vdekur nga deti të martën, duke e çuar numrin e trupave të gjetur deri më tani në 64, përfshirë rreth 14 fëmijë. Ishin 80 të mbijetuar, të cilët thanë se varka kishte nga 150 deri në 200 emigrantë.

“Ne do të vazhdojmë të kërkojmë … detin derisa të sigurohemi se i kemi gjetur të gjithë,” tha Rocco Mortato, një anëtar i ekipit të zhytjes nënujore të brigadës së zjarrfikësve.

Anija ishte nisur nga porti i Izmirit në Turqinë perëndimore në fund të javës së kaluar. Ekipet e shpëtimit thanë se shumica e emigrantëve vinin nga Afganistani, me të tjerë nga Pakistani, Irani, Somalia dhe Siria.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu