VIDEO / Bayerni eliminon Arsenalin, kualifikohet në gjysmëfinale të Champions League

0

GJERMANI – Në “Alianz Arena”, Bayerni i Mynihut në sezonin ndoshta më të vështirin të tijë pasi humbi pas 11 vitesh kryesimin dhe dominimin e Bundesligës po përpiqet të shpëtojë edicionin dhe po ja del mbanë deri tani pasi ka arritur që të eliminoi Arsenalin në çerekfinalen e Champions League duke u kualifikuar për në fazpn gjysmëfinale tashmë. Dhe këtë gjë e bën pikërisht në edicionion më të mire të Arsenalit, një nga skuadrat më në formë të momentit në Premier League dhe në garë për titullin sëbashku me Manchester Cityn dhe Liverpool.

Pas ndeshjes së par- në “Emirates” ku barazuan 2-2 do të jetë kjo mbërmje që do të vendos kush shkon më tej. 45 minutat e para u mbyllën në barazim 0-0, nërkohë në të dytën Kimich befason “Topçinjtë” me golin në minutën e 63-të që çon rezultatin e përgjithshëm 3-2 në favor të bavarezëve.

Me këto shifra 1-0 u mbyll ky takim i dytë që çon përpara falë edhe eksperiencës Bayernin e Mynihut.