Vuani nga alergjitë ? Ja cilat janë bimët që pastrojnë ajrin

0

Nëse alergjitë ju kanë bërë të tështini vazhdimisht dhe jeni zgjuar për të fryrë hundët 18 herë në natë, ju e dini që poleni dhe ndotja e ajrit mund të përkeqësojnë simptomat tuaja. Dhe askush me alergji nuk dëshiron më shumë kruajtje dhe fryrje sesa ka marrë tashmë. 

Në një farë mase, “Bimët e shtëpisë mund të ndihmojnë në heqjen e dioksidit të karbonit të tepërt dhe të përmirësojnë oksigjenimin në dhomë”, thotë Dr. Tania Elliott, MD, një instruktor klinik i mjekësisë dhe imunologjisë në NYU Langone. Edhe pse të kesh gjelbërim në një dhomë nuk do të shërojë plotësisht alergjitë, ato mund të jenë një hap përpara për ta bërë një dhomë të ndihet më e freskët.

Marginata

Marginata është një bimë shtëpiake me pemë dragoi me tre ngjyra, e cila mirëmbahet mjaft pak dhe rritet lehtë në ambjentet e brendshme. Ajo lulëzon në dritë të ulët dhe ju do të dëshironi ta lini të thahet pak para se ta vaditni. Me gjethe jeshile me shirita të ngushtë, këto bimë mund të rriten deri në 15 metra. Gjethet marrin një ngjyrë më të çelët nëse nuk marrin dritë të mjaftueshme, por zhvillojnë njolla kafe nëse ekspozohen shumë në diell.

Zambakët e  Paqes

Kjo lule ka gjelbërim të përhershëm kështu që nuk ka nevojë për shumë ujë ose dritë për të lulëzuar dhe do t’ju tregojë kur ka nevojë për ujitje – gjethet do të fillojnë të bien. Zambaku i paqes është i dobishëm për pastrimin e ajrit nga benzeni, formaldehidi dhe trikloretileni, sipas një studimi të NASA-s 1989 që hetoi cilësinë e ajrit në hapësirë. Sidoqoftë, parandalimi i alergjisë nuk do të ndalet me një zambak paqeje . 

Dredhka Suedeze

Dredhka Suedeze është një bimë shtëpie me polen të ulët dhe një zgjedhje solide për çdo kopshtar të sapoardhur me alergji. “Bimët e shtëpisë me polen të ulët  janë një mundësi e shkëlqyeshme për  lejimin e një personi me alergji mjedisore të shijojë natyrën pa shkaktuar një përgjigje alergjike,” shpjegon Dr. Jain. “Alergjitë në shumicën e bimëve të shtëpisë me polen të ulët janë të pazakonta, kështu që nuk ka gjasa të shkaktojnë ndonjë simptomë për dikë në shtëpi.”

Burimi : Bustle

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu