Zjarri i madh në marinën e Korfuzit, djegia e jahtit shkatërron 4 varka

0

GREQI- Një zjarr shpërtheu në bordin e një jahti motorik 20 metra të ankoruar në Gouvia Marina, Korfuz, rreth orës 16:00 të datës 7 shtator dhe u përhap shpejt, duke përfshirë në flakë tre jahte fqinje.

Siç njoftoi komandanti rajonal i Ishujve Jon, kryekapiteni Dimitris Georganas i cili ishte i pranishëm në operacionin e shuarjes së zjarrit, “aiu përhap me shpejtësi në varkat fqinje, pasi po frynte një erë e lehtë, por edhe për shkak të materialeve të ndezshme të varkat, ndërsa për shuarjen e tij ka kontribuar Autoriteti Portual i Korfuzit, si dhe stafi i marinës Gouvia.”

Sipas një përdoruesi të Twitter-it, “pas zjarrit pati një shpërthim” dhe që atëherë zjarri është përhapur me shpejtësi. Mediat lokale raportuan se një forcë e madhe zjarrfikësesh në vendngjarje, me pesë makina zjarrfikëse, ndihmuan në shuarjen e flakëve dhe arritën të lëviznin varkat për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të zjarrit. Ende nuk dihen shkaqet e zjarrit dhe nuk raportohet për viktima.

Marina e Gouvias është një nga më të mëdhatë në Greqi, pasi ka një kapacitet prej 960 varkash, me kalata fikse dhe lundruese. Në operacion është përfshirë edhe anija tërheqëse “Ioannis”, ndërsa raportimet thonë se janë hequr më shumë se 15 mjete lundruese që ishin ankoruar në një distancë të shkurtër nga mjetet e djegura.

Digat lundruese parandaluese janë instaluar tashmë në zonën e marinës për të mbrojtur nga ndotja detare pas incidentit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu