3 liderët europianë në Ukrainë, reagon Kremlini: Absolutisht e padobishme, po ‘pompojnë’ përdorimin e armëve

0

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov thotë se shpreson se vizita në Kiev nga krerët e Francës, Gjermanisë dhe Italisë “nuk do të fokusohet ekskluzivisht në dërgesat e armëve në Ukrainë”.

“Unë do të doja të shpresoja se udhëheqësit e këtyre tre shteteve – dhe presidenti i Rumanisë – nuk do të fokusohen vetëm në mbështetjen e Ukrainës duke pompuar më tej Ukrainën me armë,” thotë ai.

Kjo do të ishte “absolutisht e padobishme dhe do të shkaktonte dëme të mëtejshme për vendin”.

Peskov sugjeron që Emmanuel Macron, Olaf Scholz dhe Mario Draghi duhet të përdorin kohën e tyre me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për të marrë një “vështrim realist të gjendjes së punëve”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu